Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

PSL apeluje do RPP o obniżenie stóp

Klub PSL zaapelował do Rady Polityki Pieniężnej o zdecydowane obniżenie stóp procentowych argumentując, że większość banków centralnych innych państw w obliczu kryzysu głęboko obniżyło stopy. RPP obraduje w dniach 6 i 7 listopada.

"Klub Parlamentarny PSL zwraca się do Rady Polityki Pieniężnej z apelem o podjęcie jedynej racjonalnej decyzji - obniżenia stóp procentowych w sposób zdecydowany i w cyklu" - czytamy w piśmie szefa klubu PSL Jana Burego do Rady.

"Większość banków centralnych innych państw w obliczu niekorzystnej sytuacji gospodarczej głęboko obniżyło stopy procentowe, przyczyniając się tym samym do uaktywnienia i w konsekwencji wzmocnienia swoich krajowych gospodarek, także wspomagając eksport ich produktów i usług do krajów o wysokiej stopie wzrostu" - podkreślono w piśmie do RPP, który klub PSL przyjął na wtorkowym wieczornym posiedzeniu klubu.

"W interesie polskich przedsiębiorców, obywateli oraz całej naszej gospodarki jest podjęcie właściwych i konsekwentnych działań przez Radę Polityki Pieniężnej, o co apelujemy" - czytamy w piśmie.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński poinformował PAP, że PSL jest za obniżeniem stóp "nie tyle o 0,25 pkt. proc., co nawet o 0,5 pkt. proc".

"Taką decyzję RPP powinna podjąć, nie tylko ze względu na zewnętrzną i wewnętrzną sytuację gospodarczą, ale także ze względu na podobne działania, które już zostały poczynione przez inne państwa" - podkreślił.

Według ludowców zdecydowane obniżenie stóp umożliwi przedsiębiorcom zwiększenie aktywności gospodarczej, a także przyczyni się do ograniczenia obciążeń finansowych związanych z zaciągniętymi kredytami.© Portal Spożywczy 2022-01-20 03:17:54