Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rekordowy eksport żywności. Konkurujemy już nie tylko ceną

Poziom eksportu osiągnięty przez polską branżę spożywczą w 2012 roku to efekt korzystnej relacji cen i wysokiej jakości oferowanych produktów. Coraz więcej krajowych wytwórców żywności stosuje też zasady, które sprawiają, że globalni odbiorcy postrzegają ich jako rzetelnych i przewidywalnych partnerów biznesowych.

Prognozowana wartość polskiego eksportu żywności może w 2012 roku przekroczyć 16 mld euro.

Jednym z czynników mających wpływ na tak dobre i wciąż rosnące wyniki branży spożywczej są atrakcyjne ceny. Z drugiej strony kluczową rolę odgrywa jakość, którą krajowi przedsiębiorcy utrzymują na wysokim poziomie. - Konkurowanie ceną to już niewystarczający sposób na zachęcenie zagranicznych odbiorców do zakupu towarów spożywczych z Polski. Świadomość konsumentów oraz sposoby, w jaki dokonują oni wyborów, sprawiają, że jakość produktów żywnościowych musi być na wysokim poziomie - mówi Mieczysław Obiedziński, auditor wiodący w branży rolno-spożywczej TÜV SÜD Polska.

- Sieci handlowe składające duże zamówienia współpracują głównie z zagranicznymi producentami, którzy spełniają standardy IFS oraz BRC. Normy te są wciąż aktualizowane, obecnie obowiązujące są ich szóste wydania, w celu minimalizowania różnego rodzaju ryzyka, co często związane jest z wprowadzaniem nowoczesnych technologii w obrębie procesów produkcyjnych. Bardzo istotne jest, aby być z nimi na bieżąco. Polscy przedsiębiorcy są świadomi tych zmian i umiejętnie dostosowują się do nich. Dodatkowo sieci handlowe tworzą własne procedury weryfikacyjne, których przejście jest niejednokrotnie obligatoryjnym wymogiem, aby towary mogły znaleźć się na półkach - dodaje.

Polscy wytwórcy żywności korzystają z chłonności rodzimego rynku, ale eksport to dla nich szansa na dodatkowy rozwój. Poszerzanie grona odbiorców jest jednak skomplikowanym procesem, a droga towaru na stół konsumenta tym samym się wydłuża. - Bardzo ważny jest nacisk na certyfikację całych łańcuchów żywnościowych i w tym zakresie nasi producenci nie odbiegają od światowych standardów. Profesjonalna weryfikacja podnosi poziom bezpieczeństwa żywności, co przekłada się na zaufanie odbiorców. Z wysokiej jakości wynika też dosyć prozaiczny, ale ważny dla konsumentów końcowych fakt, że produkty zachowują wysokie walory smakowe - zauważa Mieczysław Obiedziński.

Pośród najczęściej eksportowanych towarów spożywczych są m.in. produkty mięsne, nabiał, czy wyroby cukiernicze. - Tradycyjne metody wytwarzania, które stosują krajowe firmy, w połączeniu z jakością sprawiają, że produkty te są chętnie kupowane również poza granicami naszego kraju. Dobre wyniki eksportowe branży spożywczej to poza względami cenowymi również zasługa prawidłowo zorganizowanych, certyfikowanych systemów zarządzania, które pozwalają na wytwarzanie bezpiecznych, wysokojakościowych i smacznych produktów. Budowana w ten sposób renoma jest w stanie spowodować, że dalej będziemy obserwować przyrost w obrotach zagranicznych sektora spożywczego - prognozuje przedstawiciel TÜV SÜD Polska.© Portal Spożywczy 2022-08-17 00:06:13