Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Spory spadek wolumenu eksportu ekwadorskich bananów

W pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku zmniejszył się wolumen eksportu ekwadorskich bananów - w sumie w omawianym czasie kraj ten wyeksportował 3,446 mln ton bananów wobec 3,881 mln ton w analogicznym okresie minionego roku - podaje FAMMU/FAPA.

Redukcja w eksporcie podyktowana została sytuacją na lokalnym rynku - w bieżącym roku zwiększyło się spożycie tych owoców na ekwadorskim rynku - więcej bananów skierowano do bezpośredniej konsumpcji, mniej zaś na eksport. Zdaniem przedstawicieli Ekwadorskiego Stowarzyszenia Eksporterów Bananów wartość wysłanych za granicę owoców wyniosła 1,38 mld USD, a przed rokiem, w pierwszych dziewięciu miesiącach wartość ta wyniosła 1,49 mld USD - czyli o 10 proc. więcej niż w bieżącym roku. Do końca bieżącego roku oszacowana, spodziewana wartość eksportu ekwadorskich bananów powinna przekroczyć kwotę 1,92 mld USD wobec 2,0 mld USD łącznej wartości w całym minionym, 2011 roku.

W sumie w okresie od stycznia do końca września bieżącego roku banany z Ekwadoru wysłano do 10 głównych państw - importerów, jednak aż 6 z nich dokonało w tym okresie zmniejszenia wolumenu zakupów. Pozostali odbiorcy, głównie afrykańscy oraz z Bliskiego Wschodu, odnotowali zwiększony import od 1 proc. do nawet 377 proc. Jeden z większych wzrostów odnotowali importerzy z Afryki, którzy zakupili ponad 107,0 tys. ton wobec zaledwie 18,0 tys. ton w analogicznym okresie rok temu. Średnia, tegoroczna cena eksportowa za 1 karton bananów (18,14 kg), zdaniem lokalnych eksporterów powinna wynieść około 5,5 USD.© Portal Spożywczy 2022-05-28 03:23:09