Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rząd przyjął projekt dotyczący organizacji rynku rybnego

Rybacy łowiący z kutrów bezpokładowych nie będą musieli sprzedawać ryb w tzw. centrach pierwszej sprzedaży - zakłada projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku rybnego, który we wtorek zaakceptowała Rada Ministrów.

Obecnie wyładunki ryb, które wymagają szczególnej ochrony - do których zalicza się dorsza i łososia z połowów bałtyckich - odbywają się wyłącznie w centrach pierwszej sprzedaży. Według nowych regulacji, z obowiązku tego zwolnieni będą armatorzy statków bezpokładowych, jeżeli wyładunki z jednego rejsu są poniżej 300 kg dorsza lub poniżej 5 szt. łososia - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Nowe przepisy mają usprawnić system organizacji tego rynku.

Zgodnie z projektem nowelizacji, przedsiębiorca prowadzący skup i sprzedający ryby morskie będzie wystawiał "dokument sprzedaży", a nie - jak dotychczas - "kartę sprzedaży". W związku ze zmianą regulacji unijnych obniżono wysokość rocznego obrotu produktami rybołówstwa (z 400 do 200 tys. euro), po osiągnięciu którego przedsiębiorca wpisany do rejestru skupujących zobowiązany jest do przesyłania elektronicznie dokumentu sprzedaży lub deklaracji przejęcia w ciągu 24 godzin.

Aby przeciwdziałać przywozowi do Unii Europejskiej produktów pozyskanych z połowów nielegalnych, do projektu ustawy wprowadzono obowiązek dołączania do produktów pochodzących z państw trzecich (spoza UE) - świadectw połowowych zatwierdzonych przez państwo, pod którego banderą pływa statek.

Zaproponowano też zmianę terminu składania wniosku o przyznanie pomocy finansowej za przygotowanie programu operacyjnego z 31 stycznia na 15 marca każdego roku. Zmiana ta jest konieczna, aby umożliwić organizacjom producentów ubieganie się o wypłatę zaliczki na poczet należnej rekompensaty za przygotowanie programu operacyjnego.© Portal Spożywczy 2022-08-09 09:23:41