Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Maspex wyda 110 mln zł na tegoroczne inwestycje

W 2012 roku przychody ze sprzedaży Grupy Maspex Wadowice, jednej z największych polskich firm w Europie Środkowo - Wschodniej w segmencie produktów spożywczych, osiągnęły poziom 2, 912 mld zł. W porównaniu z rokiem ubiegłym to wzrost o 10 proc., czyli o prawie 270 milionów zł.

Maspex ze swoimi sokowymi markami m.in. Tymbark i Kubuś osiągnął rekordowe wyniki sprzedaży w segmencie soków, nektarów i napojów, co przełożyło się na znaczący wzrost udziałów rynkowych do poziomu 50,6 proc. Firma umocniła również pozycję m.in. w rynku makaronów i mąk z marką Lubella, produktów instant (Puchatek, DecoMorreno, Cremona, Ekland) oraz suplementów diety z marką Plusssz, która jest najczęściej kupowanym preparatem witaminowym w Polsce.

- W 2012 roku udało się nam zwiększyć sprzedaż we wszystkich obszarach biznesu i we wszystkich kanałach dystrybucji, co pokazuje, że dobre, wyraziste marki są w stanie nawet w okresach trudniejszych umacniać swoją pozycję na rynku. Uznajemy to za olbrzymi sukces będący efektem skutecznych działań marketingowych i handlowych oraz dobrego wykorzystania naszej przewagi technologicznej - mówi Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Maspex Wadowice.

W ubiegłym roku Grupa Maspex Wadowice osiągnęła też wzrost sprzedaży zagranicznej w porównaniu z poprzednim rokiem. Obecnie stanowi ona 34 proc. przychodów ze sprzedaży. Niewątpliwe oprócz krajów, gdzie spółka ma własne oddziały (Rumunia, Węgry, Czechy, Słowacja, Rosja, Bułgaria), nadal atrakcyjnymi rynkami dla Maspeksu są m.in: Pribałtyka, Bałkany, Wielka Brytania, Irlandia, USA, Kanada, Kraje Nordyckie. W segmencie soków, nektarów i napojów bardzo dużym zainteresowaniem wśród klientów zagranicznych cieszy się marka Kubuś, a także soki i napoje Tymbark (szczególnie egzotyczna linia Owoców Świata od Tymbarku). Z oferty produktów instant bardzo dobrą sprzedaż odnotowały m.in. La Festa w kategoriach cappuccino, czekolady i 3 w 1 oraz herbatki rozpuszczalne Ekland, kakao Brumi (w Polsce Puchatek) i zabielacze do kawy Coffeeta. Łącznie produkty Grupy Maspex Wadowice trafiają do ponad 50 krajów na całym świecie.

W 2013 roku firma planuje wzrost przychodów ze sprzedaży o około 5 proc., nie wliczając w to przejęć. Jednym z motorów wzrostu mają być m.in. wejścia w nowe, duże kategorie. Nowością, która właśnie pojawiła się w ofercie, są dania gotowe „Lubella - szybko z patelni".

W 2012 roku zostały zakończone duże inwestycje takie jak: zwiększenie mocy produkcyjnych w zakładzie w Tychach oraz budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Olsztynku. W roku bieżącym firma planuje na inwestycje produkcyjne wydać ok. 110 milionów zł. Część tej kwoty zostanie przeznaczonych na rozbudowę zakładu i powierzchni magazynkowych w Wadowicach, gdzie wytwarzane są produkty instant. Około 30 milionów będzie zainwestowanych w zwiększenie naszych mocy produkcyjnych w części sokowej. Firma jest także w tracie zdobywania pozwoleń związanych z rozbudową zakładu Lubelli w Lublinie, gdzie powstanie m.in. nowoczesne centrum logistyczne. Wartość tej inwestycji to ok. 50 milionów zł.

Czytaj także: Maspex przejmuje rumuńskiego producenta słonych przekąsek© Portal Spożywczy 2022-08-09 10:32:07