Rząd znowelizuje ustawę o rachunkowości
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości zakłada podniesienie z 800 tys. euro do 1,2 mln euro limitu obrotów, po przekroczeniu którego firmy będą musiały prowadzić tzw. pełną księgowość.
Autor: PAP
Data: 28-03-2008, 15:32
Sejm przeprowadził w piątek pierwsze czytanie projektu rządowego oraz dwóch projektów poselskich - autorstwa PO i LiD. Wszystkie projekty trafią teraz do dalszych prac w sejmowej komisji finansów.
Obecnie mali i średni przedsiębiorcy mogą prowadzić tzw. uproszczoną rachunkowość, czyli podatkową księgę przychodów i rozchodów, jeśli nie przekroczą progu 800 tys. euro przychodów.
Rząd proponuje podniesienie ustawowego progu do 1,2 mln euro. Jak uzasadniał w Sejmie wiceminister finansów Jacek Dominik, jest to "zmiana oczekiwana i dość przejrzysta".
Rządowy projekt ma wejść w życie w 2008 roku (14 dni od ogłoszenia), czyli w trakcie trwania roku podatkowego. Podatnicy mieszczący się w tym progu będą mogli wybrać, czy dalej prowadzić księgi rachunkowe, czy przejść na podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Decyzja będzie należała do przedsiębiorców.
Również klub PO zaproponował w swoim projekcie podniesienie ustawowego progu do 1 mln 200 tys. euro. Nie przewiduje on jednak powrotu do uproszczonej księgowości w trakcie roku podatkowego.
Dalej idącą propozycję zgłosił klub LiD, który chce podniesienia tego progu do 1,5 mln euro.