Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Minister Kalemba: Dyrektywa tytoniowa uderzy w firmy, plantatorów i budżet

Wejście w życie nowej dyrektywy tytoniowej, która zakłada między innymi zakaz sprzedaży na terenie Unii Europejskiej niektórych rodzajów papierosów, w tym smakowych (np. mentolowych) i typu slim, pogorszy sytuację plantatorów tytoniu i producentów, a także będzie mieć niekorzystny wpływ na budżet - uważa minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Jego zdaniem, dyrektywa nie osiągnie założonego celu, jakom jest ochrona zdrowia.


Autor: portalspozywczy.pl, Paulina Bełżecka
Data: 08-05-2013, 16:03
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Fot. zelaznastudio.pl

- W naszym przekonaniu, jeśli dyrektywa zostanie przyjęta w obecnej formie, pogorszy sytuację plantatorów i firm tytoniowych, nie polepszy natomiast sytuacji jeśli chodzi o zdrowie, bo palacze znajdą inne możliwości. Na tym straci też budżet krajowy, bo nastąpi przemyt papierosów. Widzimy tu duże zagrożenie - mówi Stanisław Kalemba.

Jak ocenia, konsumenci mogą się przestawić z papierosów mentolowych produkowanych legalnie na podobnego typu papierosy np. ze Wschodu.

- W naszym przekonaniu, dyrektywa może zaszkodzić plantatorom tytoniu, w Polsce jest ich kilkanaście tysięcy i są to zazwyczaj małe gospodarstwa. Ponadto, Polska jest drugim producentem liści tytoniowych w UE, więc jest to dla nas ważne - mówi minister rolnictwa.

Twierdzi, że sprawa wdrażania dyrektywy tytoniowej będzie jednym z tematów spotkania przedstawicieli grupy Wyszehradzkiej, które ma odbyć się 16 i 17 maja w Krakowie.

Minister rolnictwa uważa, że nie tylko Polska sprzeciwia się unijnej dyrektywie. Przeciwne jej są także takie kraje jak: Włochy, Hiszpania, Czechy, Węgry. - Dosyć duża liczba państw wysuwa różne argumenty, nie tylko interesy plantatorów ale też na przykład kwestie budżetowe - mówi Stanisław Kalemba.

Przeczytaj także:

Przybywa krajów, z którymi możemy budować koalicję przeciw nowej dyrektywie tytoniowej

© Portal Spożywczy 2021-01-20 11:02:06