Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury spadł w V o 1,1 pkt. mdm

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w maju względem kwietnia spadł o 1,1 pkt. do 142,2 pkt. - podało we wtorek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Zdaniem BIEC perspektywy wyraźnego ożywienia gospodarki oddalają się.


Autor: PAP
Data: 28-05-2013, 09:33

"Perspektywy wyraźnego ożywienia gospodarki oddalają się. Pewne nadzieje stwarza fakt, że obecne wartości wskaźnika nie przekroczyły ostatniego lokalnego minimum z października ubiegłego roku, co świadczy o tym, że okres nasilającego się spowolnienia gospodarka ma już za sobą" - napisano w komunikacie.

Do spadku wskaźnika przyczyniły się cztery jego składowe, dwie pozostały na niezmienionym poziomie, a dwie działały w kierunku jego wzrostu.

"Składową, która najsilniej działała w kierunku spadku wskaźnika był znaczny wzrost zapasów wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw. Na razie nie należy jednak traktować tego zjawiska jako sygnału spadającej sprzedaży" - napisano.

"Do spadku wskaźnika przyczyniły się również gorsze niż przed miesiącem oceny własnej sytuacji finansowej w firmach oraz pogorszenie ocen ogólnych perspektyw rozwojowych kraju" - dodano.

"Wydajność pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych nie zmieniła się w stosunku do miesiąca poprzedniego i taka tendencja dominuje od początku bieżącego roku" - napisano.

© Portal Spożywczy 2020-11-25 00:31:38