666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Truskawek może być nawet o połowę mniej niż w ubiegłym roku

Fatalna pogoda - mokro i zimno, a także klęski żywiołowe w wielu regionach kraju, wpłynęły na wielkość i jakość plonów truskawek. - Straty mogą wynosić 1/3, a nawet połowę ubiegłorocznych planów - mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Jolanta Kazimierska, prezes Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw "Unia Owocowa" z Grójca.


Autor: Paulina Mroziak, portalspozywczy.pl
Data: 11-06-2013, 14:50
fot. flickr.com
Jak przyznaje Jolanta Kazimierska, przy obecnej pogodzie trudno jest pokusić się o dokładne prognozy dotyczące tegorocznego sezonu truskawkowego. - Obecnie obserwujemy, że pogoda zahamowała okres wegetacji truskawek i spowodowała olbrzymie straty na plantacjach. Truskawka to bardzo wrażliwy owoc, który w obecnych warunkach podatny jest na gnicie i takie choroby jak szara pleśń. Co więcej, rozmięknięta gleba i ciągłe deszcze uniemożliwiają zabezpieczenie plantacji środkami ochrony roślin - komentuje Jolanta Kazimierska.

Jak dodaje, w tej chwili plony kierowane są głównie na rynek krajowy. Eksporterzy obawiają się, że namięknięte wodą i narażone na choroby owoce nie przetrzymają transportu.

- Mimo niższych plonów i skierowania ich na rynek krajowy, nie należy spodziewać się wysokich cen truskawek deserowych. To ze względu zwłaszcza na złą jakość i niezbyt atrakcyjny smak owoców - dodaje Jolanta Kazimierska.

Jej zdaniem, jakość owoców nie przestraszy przetwórców. Ci skupują obecnie truskawki przemysłowe za ok. 1,90 zł/kg.

© Portal Spożywczy 2020-04-01 15:48:33