666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Inwestorzy "spożywki" wśród najbogatszych Polaków

W rankingu 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" ponownie zwyciężył Jan Kulczyk. Tygodnik umieścił go w zestawieniu razem z jego synem Sebastianem, a ich łączny majątek oszacował na 12,5 mld zł. Tuż za nim znalazł się Zygmunt Solorz-Żak, a na trzecim miejscu Michał Sołowow - pisze Wyborcza.biz.


Autor: wyborcza.biz
Data: 24-06-2013, 11:11

Jak zaznacza wyborcza.biz, najważniejszą częścią finansowego imperium Kulczyków jest 3-proc. pakiet akcji globalnej firmy browarniczej SABMiller, produkującej takie marki piwa jak Grolsch, Pilsner Urquell czy Tyskie - jego wartość wynosi ponad 7,8 mld zł. K

Jedyną zmianą w czołówce rankingu "Wprost" jest czwarte miejsce Germana Efromovicha - 63-letniego miliardera z Boliwii, który ma paszport boliwijski, brazylijski, a od listopada także polski. Jest właścicielem m.in. Synergy Group, do której należą największe linie lotnicze w Ameryce Południowej, wydobywa też ropę i gaz oraz inwestuje w telekomunikację. 

Na kolejnych miejscach w rankingu najbogatszych odbyło się bez niespodzianek. Piąte miejsce zajął Leszek Czarnecki (majątek 4,3 mld zł), a szóste - Roman i Grażyna Karkosikowie, których majątek nie zmienił się w stosunku do ubiegłego roku i dalej wynosi ok. 3 mld zł. Na siódmym miejscu znalazł się właściciel Polpharmy i Herbapolu Lublin - Jerzy Starak (majątek 2,89 mld zł), a tuż za nim największy sprzedawca butów w Polsce i twórca grupy CCC (Dariusz Miłek).

Na dziewiątym miejscu znalazła się była żona Jana Kulczyka - Grażyna Kulczyk (2,4 mld zł). Do dziesiątki wskoczył też Tomasz Domogała (2,2 mld zł majątku) - właściciel produkującego maszyny górnicze Famuru, który kilka miesięcy temu przejął firmę od swojego ojca Jacka. 

Wśród "gorących" nazwisk branży spożywczej znaleźli się: Henryk Stokłosa (1,3 mld zł; miejsce 20.) oraz Wiesław Włodarski (560 mln zł; miejsce 44.).

© Portal Spożywczy 2020-04-10 06:43:42