666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Buzek: W Europie brakuje powiązania między przemysłem a nauką

Najbardziej w Europie brakuje powiązania między przemysłem a nauką - uważa były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. "Ważne, abyście stworzyli pomost pomiędzy biznesem a nauką" - zaapelował do uczestników II Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich, który w środę rozpoczął się w Warszawie.


Autor: PAP
Data: 26-06-2013, 14:42

W II Światowym Zjeździe Inżynierów Polskich uczestniczy ponad 100 polskich inżynierów, pracujących m.in. w krajach Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Trzydniowe spotkanie rozpoczęło się środę na Politechnice Warszawskiej.

"Jesteśmy w trudnej sytuacji kryzysu finansowego. Polska nieźle sobie z nim radzi ze względu m.in. na silny rozwój przedsiębiorczości. Jest to okres, który polskie instytucje mogą wykorzystać do dalszego rozwoju. Możemy też jednak wpaść w pułapkę średniego wzrostu gospodarczego" - powiedziała w środę minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

"Stajemy przed potężnym wyzwaniem wykorzystania potencjału, również poprzez współpracę zagraniczną. Szybki rozwój pozwoli na to, abyśmy byli autorami technologii, a nie tylko ich kupcami" - mówiła minister nauki.

Jak podkreśliła, właśnie teraz otwiera się przestrzeń dla zmian, które uwolnią innowacyjność Polaków i umożliwią rozwój przedsiębiorczości w oparciu o nowe technologie wypracowywane nad Wisłą.

"Najważniejsze jest większe zaangażowanie przedsiębiorców, przemysłu, biznesu. To z tej strony musi przyjść odsiecz dla nauki. Będzie to pewna inwestycja, która poprawi koniunkturę gospodarczą w Polsce" - wskazywał były premier i poseł do Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

"Ważne, abyście państwo stworzyli wielki pomost pomiędzy biznesem, przedsiębiorstwami. Przede wszystkim jest to potrzebne w waszym macierzystym kraju, dlatego liczymy na kontakt z wami" - powiedział do uczestników zjazdu były premier.

Organizatorami Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich są: Politechnika Warszawska, Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej i Europejska Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.

© Portal Spożywczy 2020-04-07 02:36:08