666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Osiedlowe supermarkety wypierają małe sklepy

Już nie hipermarkety, lecz małe sklepy zachodnich sieci są konkurencją dla polskich niezależnych kupców. Ratunkiem może być przystąpienie do sieci lub zrzeszeń handlowych - czytamy w Gazecie Prawnej.


Autor: Gazeta Prawna
Data: 21-11-2008, 09:06

To przede wszystkim supermarkety, które głównie w postaci sklepów dyskontowych wdzierają się na osiedla mieszkaniowe, odbierają klientów małym polskim sklepom. Ich agresywna polityka cenowa powoduje, że rodzimi kupcy przegrywają walkę o klienta - zauważa Kamil Kliszcz z Domu Inwestycyjnego BRE Banku.

Według wyliczeń Roland Berger do 2010 roku liczba supermarketów w Polsce wzrośnie o ponad 2 tys., do 6,5 tys. Gdy doliczymy do tego dyskonty, których liczba w ciągu dwóch lat ma się zwiększyć o ponad 500, do 2,3 tys., daje to 9 tys. placówek.

Liczba hipermarketów w tym czasie wzrośnie z ponad 300 do 370. Oznacza to, że ich liczba na 1 mln mieszkańców (obecnie 6) niewiele się zmieni. W Polsce większe ośrodki są już nasycone obiektami wielkopowierzchniowymi. Dlatego, jak zauważa Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, dynamika ich wzrostu z roku na rok słabnie.

O ograniczenie rozwoju hipermarketów i supermarketów zabiega Federacja Organizacji Kupieckich (prowadzi ona prace nad kolejną ustawą mającą na celu zahamowanie powstawania dużych sklepów).Źródło: Gazeta Prawna
© Portal Spożywczy 2020-04-06 06:52:50