Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Prezes Mlekovity pisze do ministra rolnictwa

Dariusz Sapiński, prezes SM Mlekovita, skierował pismo do ministra rolnictwa, w którym zwraca uwagę na niebezpieczeństwo związane z sytuacją w realizacji programu „Szklanka Mleka".

W piśmie czytamy, że Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita ma największe doświadczenie w realizacji programu Szklanka Mleka. - Zwracam uwagę, jako doświadczony menadżer, kierujący z sukcesami ponad 25 lat Spółdzielnią - na niekorzystną relację cen maksymalnych, na rok szkolny 2013-2014, ustanowionych Rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 23 maja 2013r. i bieżących, utrzymujących tendencję wzrostową, cen surowego mleka. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu przedmiotowego Rozporządzenia „(...) czynnikiem kluczowym dla wyznaczenia poziomu cen maksymalnych na kolejny rok szkolny jest bieżąca i przewidywana sytuacja na krajowym rynku mleka i przetworów mlecznych (...)" - pisze prezes Sapiński.

Jego zdaniem, przy zachowaniu ustalonych cen maksymalnych, proces dystrybucji przetworów mlecznych do placówek oświatowych oscylować będzie na granicy opłacalności, mimo wszelkich prozdrowotnych i prospołecznych walorów akcji.

Szef Mlekovity uważa, że konieczne jest podniesienie cen zawartych w w/w rozporządzeniu, co korzystnie wpłynie na realizację całego programu oraz poprawę zdrowia uczniów, zagwarantowanie wyższych cen dla utrzymania spożycia mleka w poszczególnych szkołach oraz podjęcie szybkiej i zdecydowanej interwencji w celu utrzymania skutecznego sposobu realizacji programu.

Kończąc pismo, Dariusz Sapiński wyraża przekonanie, iż minister Kalemba podzieli jego zdanie, a tym samym podejmie odpowiednie kroki, w celu zrealizowania proponowanych przez niego rozwiązań.© Portal Spożywczy 2021-10-27 19:19:10