Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Tesco rozpoczyna dostawy produktów do Banków Żywności

16 października ruszają pierwsze dostawy produktów spożywczych podarowanych Bankom Żywności przez sieć Tesco. Są to pełnowartościowe artykuły, które mogły trafić do utylizacji, jednak sieć handlowa Tesco wybrała dobroczynność. Teraz dzięki znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług, każdy przedsiębiorca może przekazać darowiznę żywnościową.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 16-10-2013, 15:37
(fot. PTWP)

Od 1 października 2013 wszyscy przedsiębiorcy mogą przekazywać żywność na cele charytatywne bez płacenia podatku. Zmiana prawa weszła w życie za sprawą nowelizacji Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw)

- Jest to historyczna chwila. Możemy mówić nawet o rewolucji. Dokona się ona jednak, jeśli handlowcy podejmą konkretne działania. Banki Żywności liczą, że przedsiębiorcy opowiedzą się po stronie odpowiedzialnego zarządzania żywnością i pomocy potrzebującym. Handlowcy nadal mają wybór między utylizacją żywności a przekazaniem jej na cele charytatywne. My zachęcamy do przekazywania produktów Bankom Żywności! Każdy kto, to zrobi może mieć pewność, że żywność trafi do osób potrzebujących. Już dziś chcemy podziękować sieci handlowej Tesco, która wybrała dobroczynność! Mamy nadzieje, że co tydzień będziemy zwoływać konferencje prasowe o ogłaszać rozpoczęcie współpracy z kolejnymi firmami społecznie odpowiedzialnymi - podkreśla Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności

Czesław Grzesiak, wiceprezes Zarządu Tesco Polska: - W Tesco wierzymy, że żaden produkt żywnościowy nie powinien się zmarnować. Szacunek wobec żywności jest integralną częścią strategii marki Tesco i polityki społecznej odpowiedzialności firmy, zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym. Poprzez nawiązanie strategicznego partnerstwa z Federacją Polskich Banków Żywności, żywność ze sklepów Tesco w Polsce będzie trafiać do najbardziej potrzebujących. Proces przekazywania żywności wymaga od sieci dużego zaangażowania, a każdy jego etap musi być zgodny z polityką jakości Tesco. Cieszymy się, że wspólnie z Federacją Polskich Banków Żywności Tesco - jako pierwsza sieć handlowa w Polsce - wypracowuje efektywne rozwiązania na tym polu.

Jak zapowiedział Czesław Grzesiak sieć Tesco chce obecnie wypracować odpowiednie normy i zasady współpracy związane z przekazywaniem żywności. Zaznaczył, że do projektu przystepować będą kolejne sklepy, które przejdą wcześniej testy, wdrożą procedury i przeszkolą ludzi.

W Polsce niezmienny od 2011r. pozostaje procent osób żyjących poniżej granicy skrajnego ubóstwa - 6/7%. (GUS 2013). Granica ubóstwa skrajnego wynosi 519 zł dla gospodarstw 1-osobowych oraz 1401 zł w gospodarstwach wieloosobowych (4 osobowe - 2 osoby dorosłe i 2 dzieci do lat 14 lat). W kraju mamy 2,5 miliona osób, które muszą przeżyć za jeszcze mniejsze kwoty.

Tymczasem w Polsce marnuje się nawet 300 - 600 tysięcy ton żywności rocznie - podaje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności ustanowiony w 1979 r. przez FAO (Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Jego celem jest pogłębianie świadomości społecznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i ubóstwem, którą można podjąć na lokalnym gruncie. W tym roku w Polsce, obchody tego dnia mają wyjątkowy wymiar. Ruszają pierwsze dostawy żywności podarowane Bankom Żywności przez sieć handlową Tesco. 16 X 2013 r. sieć Tesco podarowała ponad tonę produktów (1,5t.) Bankowi Żywności SOS w Warszawie, m.in. warzywa, owoce i artykuły spożywcze sypkie. 

© Portal Spożywczy 2020-11-29 23:36:40