Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Koszty wyprodukowania czekolady wzrosły o 28 proc.

Skromna tabliczka czekolady może się zmienić w coś zgoła nie do rozpoznania. Olej palmowy, chemiczne wypełniacze i dodatki smakowe mogą zastąpić kosztowne składniki, w tym nawet ziarna kakaowca. Czekolada z dużą zawartością kakaowca może stać się w towarem luksusowym - podaje serwis ekonomia24.pl.


Autor: ekonomia24.pl
Data: 20-10-2013, 11:21
Fot. Nestle

Według badań wykonanych przez Mintec w ostatnim roku składniki potrzebne do wyprodukowania tradycyjnej 100-gramowej tabliczki mlecznej czekolady wzrosły o 28 procent.

W ostatnich 20 miesiącach cena masła kakaowego, czyli tłuszczu roślinnego otrzymywanego z ziaren kakaowca, który stanowi 25 procent każdej tabliczki, wzrosła o 63 procent. To najwięcej w okresie ostatnich czterech lat. Pełne mleko w proszku, kolejny podstawowy składnik, kosztuje o ponad 20 procent drożej. Co prawda od stycznia 2012 r. ceny kakao i cukru spadły o 50 procent i 15 procent odpowiednio, jednak nie zrekompensowało to wzrostu cen innych komponentów.

Simona Gambarini, analityk z ETF Securities powiedziała CNBC że cena ziaren kakaowca, z którego powstaje kakao i masło kakaowe, wzrosła w 2013 r. o 22 procent rdr, osiągając najwyższą wartość w na początku października. Susza na zachodzie Afryki oraz decyzja Ghany o stopniowym zmniejszeniu zużycia nawozów sztucznych oraz kontroli szkodników przyczyniły się do wzrostu cen. Region Zachodniej Afryki, z Wybrzeżem Kości Słoniowej oraz Ghaną na czele, jest obszarem na którym produkuje się najwięcej na świecie kakaowca. Gambarini tłumaczy, że uwarunkowania atmosferyczne oraz niepokoje społeczne w tym rejonie świata mają zasadniczy wpływ na cenę kakaowca.

© Portal Spożywczy 2020-08-11 03:07:18