Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Bezrobocie na koniec '13 prawdopodobnie będzie niższe niż 13,8 proc.

Jest prawdopodobne, że stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2013 r. ukształtuje się na poziomie niższym niż 13,8 proc. - ocenił dla PAP Jacek Męcina, wiceminister pracy.

"Dane o bezrobociu za październik bardzo pozytywnie zaskoczyły. Październik to miesiąc, gdy na ogół stopa bezrobocia już rośnie, a w tym roku nie dość, że nie wzrosła to jeszcze liczba bezrobotnych spadła. To przede wszystkim efekt ożywienia gospodarczego, które już jest widoczne na rynku pracy. Dynamika ofert pracy nadal pozostaje wysoka, ruszają inwestycje, pracodawcy zwiększają zatrudnienie" - powiedział w czwartek PAP Męcina.

"Sprzyja nam także pogoda - nadal trwają prace w budownictwie i zatrudnienie w tym sektorze gospodarki nie spada" - dodał.

Resort pracy podał w czwartek, że stopa bezrobocia w październiku wyniosła 13,0 proc., wobec 13,0 proc. we wrześniu. W urzędach pracy na koniec października zarejestrowanych było 2.076,0 tys. osób i w porównaniu do września liczba ta zmniejszyła o 6,7 tys. osób.

Zdaniem Męciny, celem resortu jest uzyskanie na koniec 2013 roku stopy bezrobocia niższej niż 13,8 proc. i zdaniem wiceministra jest to "prawdopodobne".

"Wcześniej prognozowaliśmy, że rok zakończymy z wynikiem 13,8 proc. Teraz, patrząc na korzystny rozwój sytuacji w gospodarce i na rynku pracy należy zmienić te oczekiwania na wynik poniżej 13,8 proc. To jest prawdopodobne" - powiedział.

"W listopadzie uruchomiona zostanie kolejna transza środków z Funduszu Pracy w wysokości 75 mln zł. Te środki złagodzą wzrost bezrobocia w listopadzie. To pozwala liczyć, że rok zakończymy ze stopą bezrobocia niższą niż 13,8 proc." - dodał Męcina.© Portal Spożywczy 2021-10-24 21:44:56