Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

UPR domaga się obniżenia ceny wódki w Polsce

Unia Polityki Realnej protestuje przeciwko kryzysowym planom rządu polegającym m.in. na podwyżce akcyzy na alkohol. UPR uważa, że podwyżki jeszcze bardziej pogrążą Polskę w kryzysie - piszą przedstawiciele partii w swoim apelu.

UPR sprzeciwia się utworzeniu rezerwy solidarności społecznej w wysokości 1,14 mld złotych. Pieniądze miałyby pochodzić z podwyżek ceny wódki i samochodów. Według UPR, jest to pomysł sprzeczny z zasadami wolnego rynku i zamiast pomóc najbiedniejszym, zaszkodzi im. UPR uważa, że zwiększona akcyza, tak jak każdy podatek, doprowadzi do większego zubożenia społeczeństwa. UPR argumentuje, że dodatkowa złotówka przeznaczona na zakup pół litra wódki, mogłaby być wydana na wolnym rynku na inny cel, z pożytkiem dla wszystkich Polaków.

- Jeśli ta złotówka trafi w ręce państwa, to część z niej zostanie zmarnowana, a część trafi do tych, którzy tak naprawdę nie potrzebują pomocy. Ta złotówka powinna pozostać w kieszeniach obywateli, którzy wydaliby ją z korzyścią dla siebie i innych, wynagradzając pożyteczną pracę - argumentuje Bolesław Witczak, prezes UPR.

Unia Polityki Realnej opowiada się przeciwko akcyzie na alkohole i uważa, że powinna być ona zmniejszona do minimalnej wartości, narzuconej przez Unię Europejską. „Wódka powinna być o kilka złotych tańsza, a nie droższa. Podobnie piwo i papierosy. Państwo nie ma prawa zabierać nam pieniędzy, pod pozorem dbania o nasze zdrowie" - dodaje prezes Witczak.

UPR uważa, że podwyżki podatku na alkohol sprawią, że produkcja w tym segmencie przeniesie się częściowo do szarej strefy, w związku z czym państwo i tak nie otrzyma oczekiwanych funduszy z akcyzy.© Portal Spożywczy 2021-06-25 12:26:03