Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Waspol przejął dwóch dużych dystrybutorów alkoholu, piwa i napojów

Spółka dystrybucyjna Waspol podpisała dwie umowy na zakup 100 proc. udziałów w firmach Retmark z Radzymina koło Warszawy oraz Delta z Ostródy. Oba podmioty specjalizują się w dystrybucji napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Przejęcia wzmocnią znacząco pozycję Waspolu w Polsce północno - wschodniej i centralnej.

Pierwsza z przejętych spółek jest jednym z największych regionalnych dystrybutorów piwa i napojów w centralnej Polsce. Jej odziały znajdują się w Wyszkowie i Łomży.

Drugi podmiot prowadzi hurtową sprzedaż alkoholi wysokoprocentowych, wina, piwa i napojów na terenie Polski północno - wschodniej. Spółka jest wiodącym regionalnym dystrybutorem w branży alkoholowej.

W ten sposób władze Waspolu zrealizowały w ten sposób swoje zapowiedzi, o których pisaliśmy kilka tygodniu temu. Wtedy Paweł Wyszyński, wiceprezes spółki Waspol powiedział naszemu serwisowi: - Wkrótce sfinalizujemy rozmowy dotyczące zakupu 100 proc. udziałów w dwóch firmach dystrybucyjnych. Według przedstawiciela spółki przejmowane spółki miały mieć łączne przychody w wysokości 70 mln zł.

W planach grupy kapitałowej jest zintensyfikowanie sprzedaży alkoholi wysokoprocentowych i win importowanych w Delta i uzyskanie udziału tego segmentu w ogólnej sprzedaży na poziomie 49 proc. z obecnych 15 proc.. Retmark obecnie nie posiada w swojej ofercie alkoholi wysokoprocentowych i wina, dlatego zgodnie ze strategią Waspol w najbliższym czasie oferta radzymińskiego dystrybutora poszerzy się o te właśnie trunki.

Grupa ma już jedną spółkę zależną, jest to dystrybutor z Płocka - hurtownia Rysio, która została przejęta w 2005 roku. Nakłady na inwestycje w 2008 roku biorąc pod uwagę dwie akwizycje zamkną się kwotą 9 mln zł. Realizacja dwóch przejęć wpisuje się w strategię spółki, która zakłada na lata 2009-2010 rozwój organiczny i przejęcia regionalnych dystrybutorów.

Planem docelowym Waspolu jest zbudowanie jednej z największych, niezależnych grup dystrybucyjnych w Polsce, specjalizującej się w sprzedaży alkoholi wysokoprocentowych, wina i piwa. Spółka planuje kolejne przejęcia i już prowadzi rozmowy z potencjalnymi celami do przejęć.

Prognoza wyników firmy na rok 2008 zakłada osiągnięcie 260 mln zł przychodu i dzięki temu uzyska wzrost sprzedaży do roku 2007 o 35 proc. Natomiast zysk netto w roku 2008 wzrośnie pięciokrotnie do roku 2007.

Waspol planuje wejść na giełdę. Pieniądze z emisji akcji zostaną przeznaczone na akwizycje firm dystrybucyjnych i rozwój organiczny.

Waspol SA jest jednym z największych, niezależnych dystrybutorów alkoholi wysokoprocentowych, piwa i wina w Polsce. Spółka działa na terenie Północno-Wschodniej i Centralnej Polski.© Portal Spożywczy 2021-06-22 13:28:57