Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Polska wchodzi w fazę spowolnienia

Ministerstwo Finansów szacuje, że w listopadzie inflacja zwolniła z 4,2 do 3,8 proc. Indeks PMI strefy euro jest na poziomie najniższym w historii. - Dane potwierdzają, że polska gospodarka wchodzi w okres spowolnienia - uważa Jan Czekaj z RPP - podaje Rzeczpospolita.

Rządowy pakiet antykryzysowy nie zdołał poprawić nastrojów inwestorów, które dodatkowo pogorszył najniższy odczyt indeksu PMI w historii.

Ministerstwo Finansów szacuje, że inflacja zwolniła w listopadzie do 3,8 proc. Rekordowy jest też listopadowy spadek wskaźnika menedżerów logistyki PMI strefy euro (do poziomu 40,5 proc.). Inflacja zwalnia z powodu umiarkowanego wzrostu cen żywności i utrzymującego się spadku cen paliw.

Dariusz Filar z RPP twierdzi, że szacunki ministerstwa oraz wskaźnik PMI wskazują, że w najbliższych miesiącach inflacja zejdzie poniżej 4 proc.

- Nie wykluczam obniżki stóp w grudniu, ale przy obecnej niepewności będzie ona zależała od kolejnych danych, w tym produkcji przemysłowej, wynagrodzeń czy kursu - uważa Jan Czekaj, inny członek Rady.

- Plan kryzysowy nie przemówił prawdopodobnie do wyobraźni inwestorów. Do osłabienia złotego przyczynić mógł się również spadek indeksu PMI. Miejmy nadzieję, że kolejne dane makroekonomiczne będą na tyle pozytywne, że złotówka zacznie się umacniać - uważa Henryk Sułek, dealer walutowy Banku Millennium.

O 10:30 euro kosztowało 3,8437 zł (+1,3 proc.), zaś dolar 3,0396 zł (+1,8 proc.).© Portal Spożywczy 2021-06-23 22:42:50