Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Dworzec PKP we Wrocławiu będzie też galerią handlową

Budynek dworca głównego PKP we Wrocławiu będzie równocześnie galerią handlową - to jedno z założeń projektu modernizacji obiektu. Prace w głównej części obiektu mają się zakończyć przed EURO 2012. Projekt ten wygrał zorganizowany przez PKP i miasto Wrocław konkurs, a jego autorem jest GRUPA 5 Sp. z o.o. z Warszawy.

Koncepcja przebudowy budynku dworca zakłada m.in. wykorzystanie jak największej powierzchni na pomieszczenia komercyjne. Przestrzeń komercyjna zdominować ma dotychczasowy układ funkcji dworcowych, a sam budynek przestanie być jedynie dworcem kolejowym, stanie się też galerią handlową. Ponadto w obiekcie powstaną m.in. pomieszczenia biurowe oraz sale wielofunkcyjne, a także parking podziemny na około 200 miejsc.

Na podstawie koncepcji do lutego powstać ma projekt budowlany, aby w trzecim kwartale 2009 r. można było ogłosić przetarg na wykonawcę. Zgodnie z takim harmonogramem prace budowlane mogłyby się rozpocząć na przełomie 2009 i 2010 r.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, prace w samym budynku mogą się zakończyć połowie 2011 r, dzięki czemu obiekt będzie w pełni przygotowany na EURO 2012.

Równolegle mają trwać prace związane z otoczeniem dworca. Mogą tam postać nowe obiekty, min. biurowe o łącznej powierzchni 60 tys. m kw.

Część w otoczeniu dworca - zdaniem prezydenta miasta - powinna być realizowana komercyjne, wspólnie z prywatnymi inwestorami. Te prace prawdopodobnie zakończą się dopiero około 2013 r., ale "już widać zainteresowanie tymi inwestycjami".

Dutkiewicz zapewnił, że dla pasażerów remont nie będzie oznaczał dużych trudności. "Dworzec ma relatywnie dużo peronów i można je remontować w taki sposób, że wyłączenie jednego czy dwóch nie przeszkadza w pracy pozostałych" - powiedział.

Całość inwestycji Dutkiewicz szacuje na około 300-400 mln euro, ponieważ ? jak dodał - może tam powstać dodatkowy hotel i biurowce. Wartość przebudowy samego budynku dworca to około 40 mln euro.

Wrocławski dworzec główny zaprojektował niemiecki architekt Wilhelm Grapow; budynek powstał w połowie XIX w. Dotąd przebudowywany był tylko raz - w 1904 r.© Portal Spożywczy 2021-06-23 22:46:09