Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Pitera walczy z nepotyzmem wśród rządzących

Parlamentarzyści, członkowie rządu, samorządowcy, sędziowie i wysocy urzędnicy państwowi będą musieli podać dane swoich krewnych zatrudnionych w agencjach, spółkach Skarbu Państwa i administracji publicznej. Taki zapis znalazł się w projekcie ustawy antykorupcyjnej, przygotowanym przez min. Julię Piterę - informuje Polska The Times.

Projekt pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją oceniają obecnie specjaliści z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. O zgodności nowych przepisów z konstytucją orzekli już prawnicy z kancelarii premiera. Nowa ustawa trafi do Sejmu jesienią przyszłego roku.

Pitera podkreśla, że zapis mówiący o obowiązku informacji o rodzicach, dzieciach, rodzeństwie i wnukach zatrudnionych w publicznych spółkach i administracji ma zapobiec nepotyzmowi. Minister nie ukrywa, że przepis powstał po tym, jak media ujawniły, że krewni polityków rządzącej koalicji znajdują z łatwością pracę w instytucjach państwowych.

Co da nakaz publicznej informacji o zatrudnieniu krewnych? Poprawi przejrzystość życia politycznego. - Ułatwi dziennikarzom wychwytywanie szybkich awansów - mówi Pitera. Minister podkreśla, że jeżeli uda się później udowodnić, że za stanowiskami stało tylko pokrewieństwo, to polityk będzie skończony.

Pomysł Julii Pitery popierają jej koledzy partyjni. - Jest to jeden z elementów transparentności, z którą musi się liczyć każdy, kto pełni funkcję zaufania publicznego - stwierdza Grzegorz Dolniak, wiceszef PO.

Wśród ludowców antykorupcyjna propozycja Platformy nie budzi już takiego zachwytu. - Mam ograniczone zaufanie do minister Pitery - mówi poseł Eugeniusz Kłopotek. - Czasami Julia Pitera chce być świętsza niż sam papież, gdy tymczasem powinna uporządkować swoje podwórko - ucina Kłopotek.

Opozycja, choć pozytywnie ocenia próby ograniczenia nepotyzmu, to jednak uważa, że mogą być one nieskuteczne. - Uważam, że życie polityczne powinno być jeszcze bardziej przejrzyste, niż to proponuje Pitera - mówi Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Czy PiS poprze rządowy projekt? - Dziś za wcześnie o tym mówić - odpowiada.© Portal Spożywczy 2021-06-12 23:05:43