Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Maspex: Nie kryzys a relacje producentów z przetwórcami to główny problem branży owocowo-warzywnej

- O kryzysie nie należy myśleć kiedy już puka do drzwi, ale w dobrych czasach, czyli im lepiej jest w przedsiębiorstwie, tym intensywniej trzeba przygotować się na nadchodzące problemy. Maspex nie obawia się kryzysu, ponieważ taką właśnie strategię firma realizuje od lat - powiedział na I Forum Rynku Spożywczego Julian Pawlak, członek Rady Nadzorczej firmy Maspex.

Pawlak podkreślił, że oprócz spowolnienia gospodarczego, dużym zmartwieniem firm przetwórczych jest obecnie relacja z producentami warzyw i owoców. - Kilkanaście lat funkcjonowania wolnego rynku pokazało, że jesteśmy w tym względzie słabi. Silne rozdrobnienie zarówno przetwórców, jak i producentów, powoduje, że ciężko jest planować wieloletnie strategie współpracy - mówi Pawlak.

W Polsce działa obecnie ok. 350 grup producenckich, ale głównie związanych z produkcją zbóż, nasion oleistych, wieprzowiny i drobiu. W pozostałych branżach nie istnieją albo są niewielkie.

Według przedstawiciela Maspeksu, w branży owocowej miejsce grup producenckich zajmują związki zawodowe, które z nie nadają się do tej roli, ponieważ z natury rzeczy mają roszczeniowy charter. - Jeżeli przedstawiciel Związku Sadowników RP może powiedzieć, że największym ich wrogiem są przetwórcy, to oznacza brak możliwości prowadzenia rozmów strategicznych, jak miałoby to miejsce ze spółdzielnią, czy grupą producencką, czyli typowym partnerem biznesowym - podkreśla Julian Pawlak.

W obecnej sytuacji gospodarczej, branża przetwórcza oczekuje od państwa wparcia - uważa Pawlak. Mogłoby ono polegać m.in. na likwidacji podatku, który płacony jest od składek, które wnoszone są do unijnych organizacji branżowych. - Do tych organizacji należeć musimy, a płacone składki nie są kosztami uzyskania przychodu, dlatego apeluję o uwolnienie producentów od tego dodatkowego obciążenia - mówi członek Rady Nadzorczej firmy Maspex.© Portal Spożywczy 2021-06-23 22:01:53