Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

USA: Obama mianował ministrów rolnictwa i spraw wewnętrznych

Ministrem rolnictwa został 58-letni Vilsack, który przez pewien czas rywalizował z Obamą, starając się o nominację prezydencką Demokratów, ale szybko zrezygnował, gdy nie uzyskał większego poparcia.

Jego nominacja nie podoba się zwolennikom "naturalnego" rolnictwa, zwalczającym wielkoprzemysłowy agrobiznes, z którym były gubernator jest związany.

Salazar, który na ceremonii ogłoszenia jego nominacji w Chicago wystąpił w kapeluszu z szerokim rondem, uchodzi za centrystę. Znany jest w Senacie z polityki kompromisów między interesami przemysłu wydobywczego a lobby Zielonych, które sprzeciwia się eksploatacji zasobów naturalnych kosztem środowiska naturalnego.

Senator popiera wiercenia naftowe w szelfie przybrzeżnym - zwalczane przez organizacje ekologiczne - a także subwencje dla farmerów hodujących bydło na terenach publicznych. Większość Zielonych przyjęła jednak jego nominację przychylnie, podobnie jak grupy reprezentujące biznes.

Resort spraw wewnętrznych w USA odpowiada nie za ład i porządek, lecz za gospodarkę terenami.

Środowe nominacje Obamy są kolejnym potwierdzeniem, że prezydent- elekt zamierza prowadzić centrową politykę, wbrew oczekiwaniom popierającej go w wyborach lewicy Partii Demokratycznej.© Portal Spożywczy 2021-06-12 22:49:23