Raport, obok analizy roku 2011, zawiera również prognozy dotyczące kierunków rozwoju sprzedaży w branży spożywczej - informacje szczególnie istotne dla e-commerce - zakładają bowiem rozwój kanałów sprzedaży o sklepy internetowe.

Aktualnie tylko 5 proc. robiących zakupy w sieci nabywa tą drogą również żywność. Jednak jest szansa na zmianę w tym obszarze - już teraz widać, że nowi gracze wśród spożywczych sklepów internetowych dużą wagę przywiązują do utrzymania niskich cen. Taka strategia powinna przyspieszyć rozwój sprzedaży on-line, a tym samym - zgodnie z prognozami dla tego sektora - zwiększyć też jego wartość do 450 mln w 2014 roku.

Obecnie udział e-sklepów spożywczych w całości handlu spożywczego wynosi 0,1-0,2 proc. W perspektywie 5-6 lat ma wzrosnąć do 1,5 proc., a wówczas jego wartość przekroczy 1,5 mld rocznie. Część analityków rynku jest mniej optymistyczna w zakresie szacowania udziału i pomimo oczekiwanego dynamicznego wzrostu segmentu partycypacja obrotów spożywczych e-sklepów w rynku handlu detalicznego w najbliższych latach pozostanie nadal marginalna, do 0,5 proc. w perspektywie 5 lat.

Zakup artykułów spożywczych to działanie cykliczne, znacznie częstsze niż np. kupno sprzętu RTV-AGD, fotograficznego czy odzieży. Specyfika tej branży, sprzedaż produktów spożywczych przez internet, narzuca pewne ograniczenia, stawia wymagania zarówno logistyczne, jak i magazynowe, które nie wszyscy gracze rynkowi są w stanie spełnić. Jednocześnie jednak zakupy spożywcze przez internet dają klientom wartości łatwe do oceny, jak np. komfort zakupów czy oszczędność czasu i w efekcie pieniędzy.

Z monitoringu gazetek reklamowych wykonywanego przez ABR Sesta (ponad 160 sieci w codziennym monitoringu) w kanałach Hiper i supermarketów, dyskontów, małych sklepów spożywczy oraz Cash&Carry) wynika że 62 proc. oferty gazetkowej stanowią produkty FMCG, kolejne 11 proc. to produkty Świeże Obsługa. Siec i wspierają sprzedaż wyżej wspomnianych kategorii produktowych także poprzez częste umieszczanie ich na pierwszej stronie.

Znaczenie kategorii FMCG i świeże rośnie dla rynków Hipermarketów i Cash&Carry natomiast w przypadku dyskontów można zaobserwować odmienny trend, czyli wzrost znaczenia produktów Non-Food. Klienci często korzystają z gazetek w czasie podejmowania decyzji zakupowych, gazetki te są również dostępne on-line na wielu portalach internetowych.

Przedstawiciele serwisów internetowych, których działalność oparta jest na udostępnianiu on-line gazetek marketowych podkreślają intensywny ruch na stronach i mocne zainteresowanie gazetkami największych sieci handlowych. - Serwis Okazje.info w ciągu ostatniego pół roku odwiedziło 12,8 mln unikalnych użytkowników, z czego blisko 10 proc. stanowią osoby zainteresowane gazetkami marketów, także z branży spożywczej. Najpopularniejsze są wśród nich gazetki sieci POLOmarket, Lidl oraz Biedronka - podaje Milena Bakalarz z Okazje.info. - Z naszej usługi Gazetki na maila, w ramach której wysyłamy użytkownikom powiadomienia o pojawieniu się nowej gazetki wybranego sklepu, korzysta już ponad 60 000 osób - dodaje.

Przekartkowanie, nawet wirtualne, gazetki jest niejednokrotnie elementem decydującym o wybraniu się w ogóle do danego sklepu.

Ekspansja branży spożywczej przy wykorzystaniu narzędzi on-line jest zauważalna też w tym segmencie rynku. Jak podkreśla Milena Bakalarz: - Ze względu na rosnące zainteresowanie internautów zakupami spożywczymi, planujemy rozwój kategorii Żywność - zarówno jeśli chodzi o pozyskiwanie nowych sklepów i ulepszenie kategoryzacji produktów jak i zwiększenie jej widoczności na serwisie.

Zauważalne są także intensywne działania promocyjne sieci handlowych prowadzone w sieci, skupione właśnie na produktach spożywczych.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl