W dalszym ciągu w gazetkach króluje FMCG, które zajęło w sumie 58 proc. powierzchni wszystkich badanych gazetek. Na pierwszym miejscu uplasowały się drogerie z 94% udziałem, zaraz za nimi znalazły się duże sklepy spożywcze, których udział w odniesieniu do adekwatnego okresu 2011 wzrósł o 8 p.p. Niezmiennie najmniej miejsca na FMCG poświęcają dyskonty (kolejny spadek z 42 proc. do 35 proc.).

Non-food stanowił 26 proc. powierzchni wszystkich gazetek, największy udział miał w dyskontach (56 proc.). Co ciekawe wszystkie dyskonty odnotowały w tym roku wzrost kategorii non-food kosztem FMCG. Rekordzistą jest Aldi, w którym przyrost w stosunku do ubiegłego roku wyniósł aż 24 p.p (do poziomu 57 proc.) . Aldi poświęcił zaledwie 1 proc. powierzchni produktom świeżym ( w zeszłym roku było to 14%).

W hipermarketach godny uwagi jest wzrost kategorii FMCG kosztem non-food w Tesco, oraz bardzo równomierny podział w Auchan - po 40 proc. powierzchni na FMCG i non-food, oraz najwięcej na produkty elektro (14 proc.). Kaufland zwiększył udział kategorii świeżych - osiągnął największy 20 proc. udział.

Udział marki własnej w hipermarektach utrzymuje się na równym poziomie 8 proc. powierzchni. (najwyższych był w Tesco 11 proc.). Największym wzrostem mógł pochwalić się Carrefour (z 3 proc. do 6 proc.), znaczący spadek odnotował Kaufland (z 15% do 10%).

Supermarkety oddały swoją powierzchnie kategoriom FMCG, wyjątek stanowią delikatesy Frac - 50 proc. powierzchni zajęły produkty świeże.
Spadek kategorii Non-food na rzecz FMCG miał miejsce w Makro ( wzrost FMCG o 10 p.p.), Selgros natomiast stawiał na Elektro i Non-food.

Artykuł został przygotowany dla portalu dlahandlu.pl na podstawie gazetek do benchmarku w okresie 01.01.2012 - 30.09.2012.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl