Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2022 r. wzrosła 10,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 22,8 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 20 proc. rdr. Jak ocenili w poniedziałkowym komentarzu analitycy Banku Pekao, "po odliczeniu czynników sezonowych i kalendarzowych sprzedaż zwiększyła się o 3,6 proc. m/m, co oznacza wyrównanie strat z grudnia".

Bank Pekao oczekiwał wzrostu sprzedaży detalicznej o 13,5 proc.

- Oczekiwaliśmy słabego wyniku sprzedaży samochodów, ale faktyczne dane przyniosły jeszcze głębszy, bo dwucyfrowy spadek sprzedaży samochodów (-13,5 proc. r/r). Ponadto, odbicie w sprzedaży książek, prasy i w pozostałych wyspecjalizowanych sklepach okazało się mniejsze od naszych założeń (+17,5 proc. r/r). Pozostałe kategorie sprzedaży zachowywały się w sposób zbliżony do naszych prognoz - wśród nich można zauważyć sprzedaż odzieży, obuwia i tekstyliów, która się niemal podwoiła w ujęciu rocznym (+97,7 proc. r/r) - ocenili ekonomiści Banku Pekao.

GUS podał także dane o produkcji budowlano-montażowej w styczniu 2022 r. Według urzędu, była ona wyższa o 20,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. r. i niższa o 56,5 proc. w stosunku do grudnia 2021 r.

- Po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych wzrost wyniósł +19 proc. m/m (rekord wszechczasów). Do tak szokującego wyniku budownictwa musiała przyczynić się zmiana pogody na przełomie roku - po mroźnym i problematycznym z punktu widzenia sektora grudniu przyszedł łagodny i ciepły styczeń, co sprzyjało przesuwaniu prac z grudnia na styczeń i z wiosny na początek roku - stwierdzili analitycy Banku Pekao w poniedziałkowym komentarzu .

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl