BCC: Proponujemy dwie wolne niedziele w miesiącu dla pracowników handlu
- Autor: www.portalspozywczy.pl
- Data: 19-10-2017, 11:43

Projekt zakazu handlu w niedzielę jest projektem obywatelskim. Jako taki nie tylko nie uwzględnia racji ekonomicznych, rzutujących na konkurencyjność polskiej gospodarki czy interesów pracodawców ale również nie bierze pod uwagę zdania rzeszy obywateli, których wolność jako klientów próbuje się ograniczyć. Nie bierze pod uwagę także interesów niemałej grupy ludzi, w tym studentów, emerytów czy rencistów, którym w ten sposób ogranicza się możliwość dorobienia i polepszenia tym samym ich skromnych budżetów domowych - uważa Business Centre Club.
Jak wynika z Raportu przygotowanego przez PwC na zlecenie i we współpracy z Polską Radą Centrów Handlowych, szacunkowe bezpośrednie straty Skarbu Państwa związane z wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele to co najmniej 1,8 mld złotych. Konsekwencją wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę będzie spadek obrotów w sektorze handlu detalicznego, o co najmniej 9,6 mld złotych, a także spadek zatrudnienia o minimum 36 tysięcy osób - podaje BBC.
Każdy zakaz z definicji ogranicza wolność. Tu rozszerzenie wolności jednych (częstokroć wolności pozornej, bo połączonej z jednoczesną utratą części zarobków) wiąże się z ograniczeniem wolności innych. Business Centre Club jest orędownikiem rozsądnego, optymalnie godzącego interesy wszystkich zainteresowanych stron, rozwiązania. Taka propozycja została wypracowana w gronie reprezentatywnych organizacji pracodawców – członków Rady Dialogu Społecznego - informuje BBC.
W odpowiedzi na argumenty podawane przez projektodawców, a więc potrzebę zapewnienia pracownikom handlu wolnych niedziel, Business Centre Club, wraz z innymi przedstawicielami strony społecznej Rady Dialogu Społecznego, zaproponował rozwiązanie, które zagwarantuje pracownikom handlu obligatoryjnie dwie wolne niedziele w miesiącu – czyli dwukrotnie więcej niż obecnie – dzięki odpowiedniej nowelizacji Kodeksu pracy. Gwarantem zapewnienia pracownikom handlu czasu wolnego w niedziele będzie modyfikacja art. 151[12] Kodeksu pracy poprzez jego uzupełnienie o §2 w następującym brzmieniu: „Pracownik pracujący w niedzielę w placówce handlowej powinien korzystać co najmniej dwa razy na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy”.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
ekonomiczny poniedziałek
7 informacji z rynku spożywczego w I półroczu
-
Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
-
Sieci źle oznaczają ceny. Biedronka, Kaufland, Auchan ukarani przez UOKiK
-
Koniec fikcyjnych obniżek cen? Jest projekt ustawy
-
Barbora.pl z nową usługą dostawy zakupów
-
Inwestycje w najnowsze technologie w handlu są koniecznością
-
Platforma zakupowa fyrtel.market skaluje biznes
-
Żabka vs studenci z Poznania. O co chodzi w sporze o zielonego hot doga?
-
Atrium European Real Estate z nowym CEO
-
Dlaczego hipermarkety tracą rynek? "Konsumenci szukają prostszych rozwiązań"
- Co będzie gdy mleczarniom zabraknie energii?
- Kombinat Konopny: Robimy produkty zupełnie neutralne światopoglądowo
komentarze (1)
BBC jak zwykle przegina.Żadnych konsekwencji nie będzie dla gospodarki!!! Ludzie mają prawo do godziwego życia i wypoczynku.CHODZI O TO ŻEBY NABIJAĆ KIESZEŃ ZACHODNIM KONCERNOM I TYLE.ZAPRASZAM PANÓW I PANIE Z BBC DO PRACY W HANDLU !!!
Odpowiedz