Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Biedronka będzie działać jako placówka medyczna?

 • Autor: Agata Kinasiewicz
 • Data: 10-08-2022, 11:04
Biedronka będzie działać jako placówka medyczna w niehandlowe niedziele? W sierpniu sklepy sieci Biedronka mają zacząć działać w niedziele jako placówki medyczne – wynika z informacji przekazanych Portalowi Spożywczemu przez liderów „Solidarności”: Alfreda Bujarę i Piotra Adamczaka.
Biedronka będzie działać jako placówka medyczna?
Biedronka będzie działać jako placówka medyczna? fot. PAP

Biedronka będzie działać jako placówka medyczna?

Trwa walka sklepów o to, aby móc działać w niedziele objęte ustawowym zakazem handlu. Pod koniec czerwca Dino wprowadziło do statutu spółki zmiany, których celem miało być „umożliwienie ewentualnego podjęcia dodatkowych działalności przez Spółkę w przyszłości, jeżeli Zarząd Spółki uzna to za uzasadnione biznesowo”.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

O jaką dodatkową działalność chodzi? Mogą to być: wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego oraz pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego, działalność agentów turystycznych, działalność obiektów kulturalnych, działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana oraz sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach. Zmiany sugerują więc, że sieć przygotowuje się najprawdopodobniej do otwarcia swoich sklepów w niedziele niehandlowe świadcząc inne usługi.

W drugiej połowie lipca zakaz handlu postanowił obejść Carrefour. Placówki prowadzone przez franczyzobiorców otworzyły się jako „kluby czytelnika”, bo zaaranżowano w nich prowizoryczne czytelnie. Były już wypożyczalnie sprzętu sportowego, kluby, a nawet dworcowa poczekalnia. Tym razem na „autorski” pomysł wpadła Biedronka, która chce otworzyć swoje sklepy w niedziele niehandlowe jako placówki medyczne.

Biedronki będą otwarte jako placówka medyczna?

Jak zdradził dwa tygodnie temu w rozmowie z Portalem Spożywczym Piotr Adamczak, szef NSZZ „Solidarność” w Biedronce, szefowie poszczególnych placówek już wcześniej dostawali wytyczne dotyczące szykowanych w działalności sklepów zmian.

Na początku myśleliśmy, że to jakieś plotki czy żart, ale te informacje były rozsyłane oficjalną drogą, poprzez wewnętrzną, służbową pocztę, SMS-y

– mówił w rozmowie z naszym portalem szef „Solidarności”.

Te informacje potwierdził w rozmowie z nami także Alfred Bujara, szef handlowej „Solidarności”, który z końcem lipca zapowiedział, że sklepy Biedronki faktycznie planują otwarcie swoich placówek już w sierpniu.

Placówka medyczna: co będzie robić Biedronka?

Czym jest placówka medyczna? Z informacji zawartych na stronie NFZ, to – oprócz placówek publicznych - każda placówka prywatna udzielająca świadczeń zdrowotnych poza publicznym systemem opieki zdrowotnej w państwie leczenia, w szczególności:

 • przychodnia, w tym przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej i przychodnia opieki specjalistycznej,
 • szpital, klinika, instytut,
 • praktyka zawodowa grupowa albo indywidualna, m.in. lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, czy położnych,
 • laboratorium diagnostyczne.

W praktyce może się więc okazać, że w niedzielę, w konkretnych sklepach np. przez dwie godziny obecna będzie pielęgniarka, która zmierzyć może klientom temperaturę lub ciśnienie. Na razie jednak nie wiadomo, co planuje detalista i czym chce zaskoczyć rynek i klientów.

Biedronka komentuje doniesienia o placówkach medycznych

Maila w tej sprawie wysłałam do sieci 6 lipca. Pytałam m.in. o to, czy Biedronka naprawdę ma zamiar funkcjonować jako placówka medyczna, czy jest to związane z przygotowaniami do jesiennej fali koronawirusa i jakiego typu usługi medyczne ma zamiar oferować. Niestety do dnia publikacji artykułu (3 sierpnia) nie doczekałam się żadnej odpowiedzi.

Sieć nie odpowiedziała także na późniejsze pytanie o to, czy chce i będzie tę sprawę w ogóle komentować.

Pracownicy Biedronki i tak pracują w niedziele

Co ciekawe, część pracowników Biedronki i tak pracuje w niedziele. Sieć co prawda nie prowadzi sprzedaży na miejscu, a sklepy są zamknięte, jednak jej pracownicy mogą zgodnie z przepisami zatowarowywać sklepy. Kompletują także zamówienia dla klientów, którzy zakupy robią tego dnia poprzez aplikację Glovo. Bo w niedziele klienci nie mogą póki co iść po zakupy do Biedronki, ale zakupy z Biedronki mogą przyjechać do nich.

Do naszej redakcji napłynęło wiele skarg na ten temat. Pracownicy są rozczarowani brakami kadrowymi i tym, że muszą pracować także w niehandlowe niedziele. Po tekście o brakach towaru w Biedronkach i brakach kadrowych, o których mówili m.in. przedstawiciele związków zawodowych, czytelnicy pisali do nas maile dotyczące warunków pracy w sieci. Poniżej publikujemy cytaty z dwóch z nich, dotyczących pracy w niehandlowe niedziele.

Zobacz także: Puste półki w Biedronce. Dlaczego brakuje towarów? Pracownicy o kłopotach sieci

Witam, jest to wszystko prawda, mało tego, u żony w nadmorskiej Biedronce pracuje się 365 dni w roku, ludzie nie wytrzymują psychicznie, poza zwykła pracą są zmuszani do pracy dodatkowej: Glovo, pakowanie paczek zakupów we wszystkie święta katolickie i państwowe. Ludzie się zwalniają, a inni robią za nich, są ciągle w pracy (...).

 

Na nasz sklep, który ma ponad 1 800 000 zł miesięcznie obrotu, mamy 10 etatów całych i 3 etaty na 3/4. Tymi pracownikami mamy obsadzić zmiany ranne, popołudniowe i nocki. (...) I jeszcze te otwarte niedziele, które ponoć znowu mają wrócić. Zero jakiegokolwiek dodatku do godzin pracy. Myślimy, że nikt o nas nie pamięta i nie dba, że związki mają nas serdecznie gdzieś. A na rejonowych [kierowników - przyp. red.] nie można liczyć, żeby wysłuchali naszych problemów i choćby zaczęli się starać o przyznanie więcej etatów na sklep. Wydaje nam się, że praca w Biedronce zaczyna przypominać pracę sprzed lat, kiedy głośnio mówiono się o tym, że Biedronka to obóz pracy. Wiele osób z rodziny i znajomych coraz częściej wybiera inne markety ze względu na to, że panuje bałagan, że półki są puste, a towar jest nieporozkładany i zostawiony na składankach na sklepie. Liczymy na to, że właściciel i jego pracownicy, dyrektorzy sklepów dostrzegą zaistniały problem i poprzez odpowiednie działania sytuacja w firmie ulegnie polepszeniu.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!