Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Branża paliwowa: Podatek od obrotu detalicznego uderzy w uczciwych sprzedawców

 • Autor: PAP
 • Data: 04-02-2016, 07:15
Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego zaapelowała do rządu, by ten uwzględnił specyfikę handlu paliwami i wyłączył ją spod ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Jak podkreślono, przepisy uderzą w uczciwych sprzedawców, mogą też doprowadzić do tego, że stacje zostaną zamknięte w weekendy.
Branża paliwowa: Podatek od obrotu detalicznego uderzy w uczciwych sprzedawców
POPHiN apeluje o zmiany w projekcie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. fot. shutterstock

Rządowy projekt o podatku od sprzedaży detalicznej trafił we wtorek do uzgodnień międzyresortowych. Jego wprowadzenie ma w 2016 r. przynieść budżetowi 2 mld zł. Podatek ten ma być jednym z dodatkowych źródeł dochodów, z których sfinansowany zostanie m.in. program 500+.

Zgodnie z pierwotną propozycją MF, która trafiła do kancelarii premiera 25 stycznia, podatek ma mieć trzy stawki. Stawka 0,7 proc. ma obciążać przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln złotych. Stawka 1,3 proc. ma być płacona od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w tym miesiącu. Według projektu stawki podatku od sprzedaży w soboty, niedziele i święta - w te dni mają obowiązywać dwie stawki 1,3 oraz 1,9 proc.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), zrzeszająca główne podmioty działające w produkcji i handlu paliwami ciekłymi zauważa, że proponowane obecnie przez Ministra Finansów rozwiązania nakładają nieproporcjonalnie - ich zdaniem - duże obciążenia na ten handel.

"Marże w obrocie detalicznym paliwami znajdują się od lat na niskim poziomie - na przestrzeni ostatnich 5 lat wynoszą one dla benzyny i oleju napędowego średnio 2,6 proc. Już obecnie podatki stanowią ponad 50 proc. ceny podstawowych paliw" - podkreśliła POPHiN .

Jak wyliczono w przypadku benzyn podatki stanowią ok. 55 proc. ceny. Sama akcyza zawarta w cenie benzyny to 33 proc., VAT 19 proc., opłata paliwowa 3 proc. Podatki stanowią 51 proc. ceny oleju napędowego, z czego akcyza to 26 proc., VAT 19 proc., opłata paliwowa 6 proc. Organizacja zwróciła też uwagę na dodatkowe koszty, które wynikają z realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (wprowadzanie biopaliw), zapasów obowiązkowych, a także opłat koncesyjnych, środowiskowych i dozorowych.

"W tej sytuacji podatek od obrotu detalicznego w przypadku sprzedaży paliw, staje się de facto podatkiem od innych podatków i zobowiązań cywilnoprawnych" - napisała w apelu POPHiN.

Jej zdaniem, wprowadzenie podatku w proponowanej przez rząd formie jest "działaniem pomocowym i dyskryminującym z pieniędzy publicznych". "Wprowadza on bowiem dyskryminację podmiotów, korzystających z formuły franczyzy, a zarazem pośrednio wspiera generujące małe obroty podmioty, nie działające w sieciach sprzedaży. W ten sposób podatnicy karani są za działania inwestycyjno-rozwojowe" - czytamy w stanowisku.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • laik 2016-02-03 23:13:34

  Fakt, akcyza na paliwa jest bardzo wysoka i nie dziwi, że kolejny podatek budzi uzasadniony sprzeciw. Ale z drugiej strony przy stacjach benzynowych są jeszcze sklepy (coraz częściej sieciowe) z żywnością & używkami. Płacenie podatku od tych ostatnich produktów wydaje się być fair.

  Odpowiedz
 • Celina 2016-02-04 10:27:58

  PIS to indolenci ekonomiczni. Bogactwo kraju tworzą nie chaotyczne podatki a zdrowy , wolny rynek, otwarcie na świat czyli konkurencja i stabilne prawo. Zamkniecie rynku, ograniczenia dla częśći podmiotów gospodarczych są korzystne dla uprzywilejowanych ale na krótko. W długim okresie wszyscy tracą a najwięcej konsumenci. Czy 40 lat PRLu niczego nas nie nauczyło - mieliśmy polskie firmy, brak konkurencji zagranicznej a na rynku nic nie było a kraj staczał się coraz bardziej na dno. Czy PIS pod demagogicznymi hasłami repolonizacji chce nas znowu sprowadzić do biednego PRLu ? Chaos który wprowadza PIS źle służy gospodarce

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!