Chorten: Sieci z polskim kapitałem radzą sobie na rynku. Planują inwestycje
Grupa Chorten w 2019 roku zamierza utrzymać, pod względem liczby nowych placówek, tempo rozwoju z ubiegłego roku. Firma zamierza rozpocząć budowę nowej siedziby, która ma być gotowa na przełomie 2019 i 2020 roku. Ponadto, w tym roku Grupa Chorten będzie też obchodzić swoje 10-lecie – o tym wszystkim mówi Krzysztof Pakuła, prezes zarządu Grupy Chorten, w rozmowie z dlahandlu.pl.

Jaki może być rok 2019 dla rodzimych sieci handlowych w Polsce? Czy sieci te optymistycznie patrzą w przyszłość?
Jeśli spojrzymy na krajobraz polskiego handlu, w rozumieniu sklepów polskich właścicieli, to sytuacja z roku na rok jest coraz gorsza, wiemy, że w minionym roku z rynku znikło ogólnie blisko 16 tysięcy małych sklepów różnych branż. Ubiegły rok upłynął na dywagacjach o sytuacji Piotra i Pawła, czy przejściu Stokrotki pod litewską grupę kapitałową. Ale część sieci z polskim kapitałem radzi sobie całkiem nieźle, planuje nowe otwarcia i duże inwestycje. Przykładem jest choćby Arhelan, czy najlepsze w Polsce pod względem dynamiki rozwoju wśród PSS-ów - Społem Białystok.
Także my, zapraszając do współpracy niezależnych detalistów, dajemy im nadzieję na przyszłość i narzędzia do konkurowania na rynku. Grupę Chorten tworzą sami właściciele sklepów dla właścicieli sklepów. Wiemy, jak to jest zarządzać placówką, pracownikami, zamówieniami, nie prowadzimy więc grupy w oderwaniu od ziemi. Jednocząc się możemy natomiast mieć wpływ na lepsze ceny u producentów i warunki u dystrybutorów, co przekłada się na każdy pojedynczy biznes. Jesteśmy przekonani, że nasza przyszłość jest dobra, za chwilę Grupę Chorten będzie tworzyć już 1500 sklepów, więc ta liczba chyba dobrze świadczy o proponowanej przez nas formule utrzymania się na rynku polskich detalistów.
Czego spodziewa się Grupa Chorten jeśli chodzi o zmiany w prawie w tym roku? Jakie są oczekiwania co do zmian w przepisach o zakazie handlu w niedziele?
Jeśli chodzi o przepisy związane z ograniczeniem handlu, to najważniejsze jest to, żeby prawo było dla wszystkich takie samo. Chodzi przede wszystkim o doprecyzowanie sytuacji z tak zwanymi placówkami pocztowymi, bo obecnie mamy po prostu do czynienia z wykorzystywaniem luki prawnej.
Więcej na dlahandlu.pl


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.