Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Coface: efekty 500+ już widoczne, ale inflacji nadal brak

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 26-07-2016, 10:29
Zdaniem ekspertów w placówkach handlowych coraz bardziej widoczne są efekty wprowadzenia programu "Rodzina 500+". Beneficjentom przekazano już 5 mld zł. Środki te wsparły obroty handlowe zwłaszcza w czerwcu tego roku, kiedy to sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 6,5 proc. r/r (w cenach stałych). Obecnie jednak nie widać końca deflacji w naszym kraju.
Coface: efekty 500+ już widoczne, ale inflacji nadal brak
Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej. Fot. materiały prasowe

Pomimo rosnącego popytu, deflacja cen pozostaje obecna w polskiej gospodarce. Inflacja sięgnęła -0,8 proc. r/r w czerwcu tego roku i zgodnie z prognozą Coface pogłębi się do -0,9 proc. w lipcu 2016 r.

- Spośród 17 mld zł planowanych do przekazania gospodarstwom domowym w ramach programu „Rodzina 500+” w tym roku, w ciągu pierwszych trzech miesięcy jego obowiązywania przekazano już 5 mld zł. Pozytywny wpływ programu na obroty firm handlowych potwierdzają czerwcowe dane o sprzedaży detalicznej, kiedy to w wielu przypadkach nastąpiła wypłata skumulowanego trzymiesięcznego świadczenia. Szacunki Coface zakładają, że wpływ „Rodziny 500+” będzie zauważalny w kolejnych danych obrazujących konsumpcję gospodarstw domowych, zwłaszcza w trzecim, a także częściowo czwartym kwartale tego roku, po czym jego efekt będzie w pewnej mierze wygasał nadal jednak wspierając wydatki konsumentów - wyjaśnia Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej.

Jak dodaje dynamika sprzedaży detalicznej prowadzonej w niewyspecjalizowanych sklepach pozostanie dwucyfrowa w kolejnych miesiącach, a zwiększone obroty będą w znacznym stopniu rekompensować nowe obciążenie podatkowe, jakim większe podmioty handlu detalicznego maja być objęte po 1 września tego roku. 

- Rosnący popyt gospodarstw domowych nie jest wyłącznie zasługą wydatków ze świadczeń programu „Rodzina 500+”. Trwającą poprawę na rynku pracy potwierdza stopa bezrobocia sięgająca 8,8 proc. w czerwcu tego roku, która w kolejnych miesiącach jeszcze się obniży, pokonując przedkryzysowe wartości bezrobocia z 2008 r. Ponadto, wzrost wynagrodzeń nabiera na sile osiągając 5,3 proc. r/r w zeszłym miesiącu, czyli najwyższej dynamiki od ponad 4 lat. W obliczu rosnącego popytu gospodarstw domowych konsumpcja prywatna wzrośnie o 5,2 proc. w trzecim kwartale i o 4,5 proc. w czwartym kwartale 2016 r., zgodnie z prognozami Coface - wyjaśnia ekspert.

Sielewicz podkreśla również, że deflacja pozostaje obecna w polskiej gospodarce od dwóch lat i nawet pomimo rosnącego popytu ujemne odczyty inflacji będą notowane w kolejnych miesiącach.

W świetle prognoz Coface inflacja osiągnęła -0,9 proc. rok do roku w lipcu tego roku, a dodatnie wartości zostaną odnotowane dopiero począwszy od ostatnich miesięcy 2016 r.

- Wychodzenie z deflacji wspiera stopniowy wzrost cen żywności i napojów, których udział w koszyku inflacyjnym jest największy – na poziomie przekraczającym 24 proc. Niemniej jednak niskie ceny surowców na rynkach światowych wciąż ograniczają wzrost inflacji. W ślad za taniejącą ropa naftową, ceny paliw detalicznych na polskich stacjach benzynowych zmniejszyły się od początku czerwca tego roku neutralizując szczyt cen paliw pojawiający się zazwyczaj w miesiącach wakacyjnych. Zawirowania w gospodarce globalnej, nadpodaż ropy przy ograniczonym popycie nadal będą należeć do zewnętrznych czynników przyczyniających się do ograniczonego wzrostu inflacji - zauważa Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • blenda 2016-07-27 10:06:02

  Mam zgoła odmienne zdanie. 500+ spowoduje wzrost bezrobocia, a w szczególności w grupie kobiet - matek zarabiających min. pensję, mających 2 i więcej dzieci. Poza tym niby dlaczego wzrost sprzedaży ma mieć przełożenie na deflację/inflację? Inflacja to będzie po wejściu podatku od handlu, ale to tylko chwilowa, okresowa będzie to tendencja a potem ceny będą znów w trendzie horyzontalnym. Gorzej mają ci co nie mają 500+, oni podwójnie utracą dodatkowe potencjalne środki finansowe do budżetu domowego i uszczuplenie jednoczesne tego budżetu przez wzrost cen i usług np. gastronomicznych. W sumie \"rozdawnictwo\" i wzrost \"danin\" spowoduje tylko poszerzenie i pogłębienie patologii społecznej Polski. W sumie będzie to globalnie w skali budżetu państwa większy tylko przepływ środków finansowych, ale nikt nie zyska (zwykły Kowalski) na tym w dłuższym horyzoncie czasowym.

  Odpowiedz
 • anks 2016-07-27 13:31:36

  Petycja 500+ na kazde dziecko. Zadamy zmian w ustawie !! Petycja kontakt mailowy 500.pomysly@gmail.com

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!