Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by społeczność rolna nie płaciła za międzynarodowe decyzje polityczne, komentując wyniki referendum, w którym Zjednoczone Królestwo opowiedziało się za odejściem z UE - powiedział sekretarz generalny Copa-Cogeca.

Stwierdził też, że wyniki głosowania były bardzo wyrównane, niewielka większość opowiedziała się za wyjściem z UE (52 proc.) wobec 48 proc. osób, które zagłosowały przeciw.

Copa i Cogeca bardzo cenią udział związków rolniczych z UK w pracach nad politykami rolnymi w UE i ich wsparcie. Wpływ głosowania na rolnictwo jest ciągle analizowany, w oparciu o decyzje instytucji UE i rządu Zjednoczonego Królestwa. Głównym celem będzie niedopuszczenie do dalszych zakłóceń na rynku rolnym, ze względu na znaczenie stosunków handlowych z Wyspami i aktualny kryzys. Najważniejsze teraz jest utrzymanie stabilności rynkowej. Ponad połowa brytyjskiego eksportu żywności i napojów trafia aktualnie do UE. Rynek Zjednoczonego Królestwa jest również ważnym odbiorcą żywności i napojów z innych państw członkowskich. Dzięki temu konsumenci z UE mają dostęp do wielu wysokiej jakości dobrych produktów. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by społeczność rolna ani w UE, ani w UK nie płaciła za międzynarodowe decyzje polityczne i by skutki handlowe zostały ograniczone. Zgodnie z Traktatem Lizbońskim negocjacje na temat wyjścia z UE powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl