Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Czy podatek od handlu zostanie zawieszony z powodu inflacji?

 • Autor: AK
 • Data: 18-05-2022, 12:28
Michał Jaros, poseł Platformy Obywatelskiej, złożył interpelację, w której pyta minister finansów, Magdalenę Rzeczkowską, o to, czy zamierza zawiesić podatek od sprzedaży detalicznej z powodu szalejącej inflacji i drożyzny. Wspomina także o słabej kondycji tradycyjnego handlu i małych sklepów, w który także uderza podatek handlowy.
Czy podatek od handlu zostanie zawieszony z powodu inflacji?
Szalejąca inflacja powoduje wzrost cen w sklepach/ fot. Pixabay

„Od 2021 roku obowiązuje podatek od sprzedaży detalicznej powszechnie znany jako podatek handlowy. Projektodawcy wskazywali, że celem proponowanych zmian jest wspieranie małych firm. Twierdzono bowiem, że podatek ten ma dotyczyć największych sieci handlowych” – zaczyna swoją interpelację Michał Jaros.

Tymczasem wprowadzenie owego podatku spowodowało, że w ubiegłym roku ceny produktów, zwłaszcza żywności, zaczęły gwałtownie rosnąć. Nie jest to jednak zaskoczeniem. Za oczywiste było można uznać, że sprzedawcy, wobec konieczności zapłacenia kolejnego podatku, będą dążyć do podniesienia cen sprzedawanych produktów. Najbardziej spodziewany był wzrost cen produktów charakteryzujących się niską elastycznością cenową popytu, czyli tych, na które popyt jest najmniej wrażliwy na wzrost cen, czyli przede wszystkim dóbr pierwszej potrzeby.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Inflacja w 2022 roku podniosła ceny niektórych artykułów nawet o 100 proc.

Przypomnieć należy, że inflacja, która w kwietniu osiągnęła poziom 12,3 proc. rok do roku, w dużej mierze odczuwalna jest podczas robienia zakupów. Niejednokrotnie ceny podstawowych produktów wzrosły o 30, 50 czy nawet 100 proc. Trzeba pamiętać, że w warunkach wysokiej inflacji coraz więcej sieci handlowych kwalifikować się będzie do zapłaty tego tzw. podatku handlowego, co skutkować będzie kolejnymi podwyżkami cen, bowiem koszt ten zostanie “przerzucony” na klientów.

Po tym wstępie poseł przechodzi do meritum i pyta minister Rzeczkowską o następujące kwestie:

 • Jakie były wpływy z podatku od sprzedaży detalicznej w 2021 roku?
 • Ile sklepów i sieci handlowych zapłaciło podatek od sprzedaży detalicznej w 2021 roku?
 • Jaka jest przewidziana w budżecie na 2022 roku kwota wpływów z podatku od sprzedaży detalicznej?
 • Czy w warunkach stale wzrastającej inflacji ministerstwo planuje waloryzować kwotę progu, od którego naliczany jest podatek od sprzedaży detalicznej?
 • Czy w ramach tarczy antyinflacyjnej Ministerstwo Finansów planuje zawiesić lub znieść do czasu obniżenia się inflacji do celu NBP podatek od sprzedaży detalicznej?

Chociaż interpelacja złożona została tydzień temu, na razie nie doczekała się odpowiedzi z ministerstwa.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Szczecin 2022-05-18 09:06:23

  Znieść podatek cukrowy i obniżyć akcyzę na alkohol szczególnie piwo w Niemczech dużo tańsze!

  Odpowiedz
 • nn 2022-05-18 11:35:20

  tematy zastępcze są jak zwykle grillowane a najważniejsze pod dywan...co z rozliczeniem ludobójstwa za ostatnie 2 lata? co z rozliczeniem odpowiedzialnych za celowe niszczenie gospodarki? kto rozliczy bezprawie, w związku z tzw. wojną na Ukrainie i jej skutkami dla Polski? gdzie są wszystkie afery ostatnich lat, choćby tzw. respiratorowa czy ze szpitalem(???) na stadionie narodowym? Fikcja państwa, fikcja demokracji...

  Odpowiedz
 • Basia 2022-05-18 11:42:27

  obłożyć dużym podatkiem sieci handlowe, które niszczą rodzinny handel i robią interesy w Rosji!!!

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!