Bank of America Merrill Lynch (BofA ML) wskazuje na to, że kwiecień tego roku miał dodatkowy dzień pracy w porównaniu z kwietniem roku zeszłego, a także na poprawę wyników przemysłu motoryzacyjnego.

Produkcja w tej gałęzi wzrosła w kwietniu do 0,9 proc. rdr wobec spadku o 21 proc. rdr w marcu. Produkcja pojazdów stanowi ok. 12 proc. ogółu produkcji przemysłowej w Polsce.

BofA ML zakłada przyrost produkcji przemysłowej za kwiecień na poziomie 2,0 proc. rdr wobec spadku o 2,9 proc. rdr w marcu. Taki sam wynik przewiduje JP Morgan. Inny bank - Barclays Capital (BarCap) prognozuje lepszy wynik: 3,5 proc. Średnia oczekiwań rynkowych wynosi 3,1 proc. rdr. Oficjalne dane GUS ogłosi we wtorek.

Według JP Morgana przejawem niskiej dynamiki przemysłu jest wskaźnik produkcji w kwietniowym indeksie PMI, który był o 2,2 pkt. niższy, a po raz ostatni był na równie niskim poziomie w połowie 2009 r.

BarCap sądzi, że wtorkowe dane potwierdzą, że deflacja w przemyśle pogłębia się w reakcji na mocny kurs złotego i niskie stosunkowo ceny surowców.

Efekt kalendarzowy będzie miał wpływ także na wyniki sprzedaży za kwiecień. Jak jednak zastrzega BofA ML "słaba sytuacja na rynku pracy w najbliższych miesiącach nie zapowiada ożywienia sprzedaży".

W ujęciu nominalnym BofA ML przewiduje wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu na poziomie 1,1 proc. rdr, BarCap ocenia ten wzrost na 1,5 proc. rdr, a JP Morgan na 2,5 proc. W marcu sprzedaż wzrosła o 0,1 proc. rdr. Średnia prognoz analityków za kwiecień wynosi 1,2 proc. rdr. GUS ogłosi dane w piątek.

Czynniki sezonowe zdaniem analityków spowodowały obniżkę stopy bezrobocia. BarCap i BofA ML przewidują jego poziom w kwietniu na 13,9 proc. (tyle samo, co konsensus) w porównaniu z 14,3 proc. w marcu. "Sezonowe trendy są pozytywne, ale rynek pracy wciąż się rozluźnia" - ocenia BofA ML. GUS ogłosi dane o bezrobociu w piątek.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl