Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Dyrektor generalny POHiD: podatek od marketów hamulcem gospodarki

 • Autor: PAP
 • Data: 25-01-2016, 19:06
Zdaniem Andrzeja Falińskiego, dyrektora generalnego Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, żadna grupa podmiotów nie zyska na podatku od marketów zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów. Najmniej stracą średniej wielkości sieci supermarketów - głównie polskich i sieciowe systemy franczyzowe.
Dyrektor generalny POHiD: podatek od marketów hamulcem gospodarki
Andrzej Faliński, dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (fot. PTWP)

Ocenił, że skutkiem wprowadzenia w życie propozycji resortu finansów może być wycofanie się z Polski części największych hipermarketów.

- Nie wiem, czy do tego dojdzie; jeśli tak - to możemy spodziewać się tego w ciągu dwóch lat. Teraz pewnie właściciele dużych sieci zaczną dobrze liczyć i kalkulować opłacalność. Może się okazać zbyt niska - powiedział Faliński. Wśród podmiotów "najbardziej stratnych" wymienił też hurtownie.

- Propozycje ministerstwa - kiedy wejdą w życie w takim kształcie - spowodują moim zdaniem negatywne skutki dla gospodarki. To może posunięcie uzasadnione ze względu na socjalne zapowiedzi rządu, ale finalnie to będzie duży hamulec dla rozwoju gospodarki. Budżet się pożywi, ale gospodarka jako taka - nie - wskazał Faliński.

Według niego zaproponowany przez MF podatek jest wysoki i "ostro zakrojony". 

- Progi są tak ustawione, że płacą wszyscy. Pewnym novum i niespodzianką jest opłata dla handlujących w soboty, niedziele i święta. A trzeba pamiętać, że w soboty przypada ponad jedna czwarta tygodniowego handlu i zysków z niego. Jak rozumiem, chodzi tu o to, by nam potem Bruksela nie wytykała dyskryminacji zagranicznych podmiotów względem krajowych - powiedział Faliński.

Jego zdaniem "światełkiem nadziei" dla handlujących jest to, że skoro są wyznaczane takie stawki, to ministerstwo prawdopodobnie nie planuje zakazu handlu w niedziele.

Faliński przyznał zarazem, że obecne propozycje MF są "nieco lepsze od poprzednich". Ze wstępnego projektu ustawy dotyczącej tego podatku wynikało, że opodatkowane miały być podmioty prowadzące działalność handlową w sklepach o powierzchni sprzedaży powyżej 250 mkw. Podczas konsultacji, prowadzonych z branżą na początku stycznia, strony zgodziły się co do rezygnacji z tego kryterium jako podstawy opodatkowania. "Takie kryterium byłoby kuriozalne i rodziłoby tylko różne pomysły na jego obchodzenie" - uważa Faliński.

- Jeśli chodzi o skutki obecnej propozycji dla zwykłych klientów, to widzę to tak: po pierwsze, będą oni mieli mniejszy wybór, bo wskutek podatków część dostawców zostanie wyeliminowana. Co do cen - wzrosną dla towarów w miarę dobrej i bardzo dobrej jakości; pojawią się natomiast większe ilości produktów zdecydowanie tańszych, ale kiepskich jakościowo - podkreślił. Zaznaczył, że jego zdaniem to zjawisko w szczególności obejmie branżę odzieżową czy płytową.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • MAŁY POLSKI PRZEDSIĘBIORCA 2016-01-25 20:47:57

  Ale k....a bzdury. Chyba zapomniałeś sprzedawczyku w jakim stopniu płacą podatki sieci zagraniczne(tzw. optymalizacja podatkowa) a jakie podatki odprowadzają mali i średni. Aha BÓG HONOR OJCZYZNA :)

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!