Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

EEC 2017: Przemysł 4.0 nie marnuje danych

  • wnp.pl
  • Autor: www.wnp.pl (Piotr Apanowicz)
  • Data: 10-04-2017, 10:30
W Polsce wciąż często jeszcze informatyzację utożsamiamy z cyfryzacją, co nie jest do końca tożsame. Musimy też przełamać barierę mentalną przed wprowadzaniem rozwiązań, które całkowicie odmienią funkcjonowanie przedsiębiorstw przemysłowych - ocenia Józef Sulwiński, dyrektor w Dziale Doradztwa Biznesowego EY.
EEC 2017: Przemysł 4.0 nie marnuje danych
fot. shutterstock.com

- Postawiona dzisiaj diagnoza na temat Przemysłu 4.0 w Polsce i Europie brzmi tak, że niemal wszędzie coś się w tym zakresie zaczyna dziać, prowadzony jest szereg różnych inicjatyw. W Polsce mamy natomiast pewien problem definicyjny, polegający na tym, że mówimy o ucyfrowieniu, a de facto mamy na myśli informatyzację - tłumaczy Józef Sulwiński w rozmowie z wnp.pl. Tymczasem chodzi tu również o wykorzystanie stosowanych rozwiązań technologiczno-informatycznych do znalezienia miejsc pozwalających ograniczyć koszty lub poprawić efektywność.

- Samo wprowadzenie sensorów, które będą zbierały dane, albo zakup maszyny gromadzącej informacje o przebiegu produkcji to jeszcze za mało, jeżeli nie będziemy wykorzystywać tych zbieranych danych do faktycznego usprawnienia procesów - podkreśla ekspert EY.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jego zdaniem dochodzimy tu do paradoksu polegającego na tym, że często polskie firmy nie mają zdefiniowanej biznesowej potrzeby dlaczego powinny gromadzić te dane i dzięki nim modyfikować procesy np. zarządzania jakością.

- Na świecie, w USA czy w Europie firmy produkcyjne coraz częściej przechodzą od elementu dostawy urządzenia w kierunku świata usług. Na przykład producent ekspresów do kawy tak naprawdę dba o serwowanie klientom aromatycznego napoju i z efektywności tej usługi rozlicza się z klientami. To samo zaczyna dotyczyć choćby producentów turbin wiatrowych czy nawet silników lotniczych - argumentuje Józef Sulwiński.

Według niego taki sposób myślenia jest wciąż w polskich firmach przemysłowych w zdecydowanej mniejszości i w ten sposób umyka im całościowy efekt Przemysłu 4.0. Dlatego wymaga to zmiany mentalnościowej wśród menedżerów firm przemysłowych.

Zdaniem eksperta problem tkwi w dwóch elementach. Pierwszym są kompetencje. Obecnie mamy świetnych inżynierów, którzy w większości mają doskonałą wiedzę budowania algorytmów i odwzorowywania ich za pomocą języków programistycznych. - Tyle że problem wykorzystania danych wykracza poza element czysto algorytmiczny. To kwestia edukacji i kompetencji, to akurat nie jest tylko polska specyfika - uważa Józef Sulwiński.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!