Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Europejscy konsumenci coraz częściej skarżą się na e-commerce

  • dlahandlu.pl
  • Autor: dlahandlu.pl
  • Data: 22-02-2013, 12:07
W 2012 r. do ECC-Net (Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich w Europie) wpłynęło ponad 72.000 zapytań i skarg od konsumentów dotyczących zakupów o charakterze transgranicznym na obszarze Unii Europejskiej, Norwegii oraz Islandii. Coraz większą popularnością cieszy się e-commerce, stąd aż 60 proc. z 32.000 skarg odnosiła się do zakupów on-line, głównie w obszarze transportu lotniczego.

W porównaniu z poprzednimi latami, problematycznym obszarem w 2012 okazał się zakup nie-farmaceutycznych produktów leczniczych oraz sprzętu terapeutycznego. Widoczna jest rosnącą tendencję do sprzedaży takich produktów w Internecie. Niestety często opis ich zastosowania wprowadza konsumentów w błąd, przykładem może być pigułka odchudzająca.

W 2012 roku 45 proc. skarg zostało pomyślnie zamkniętych dzięki pomocy ECC-Net, które doprowadziły do ugody z przedsiębiorcą. 13 proc. zostało przekazanych do innych organizacji (np. podmiotów ADR zajmujących się alternatywnymi metodami rozwiązywania sporów, sądów). W przypadkach prostszych spraw prawnicy ECC-Net udzielali wyczerpujących porad, w jaki sposób konsument może dochodzić swoich praw samodzielnie.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich w Europie (ECC-Net) jest współfinansowane przez Komisję Europejską i krajowe władze wszystkich państw Unii Europejskiej, Norwegii i Islandii. Zapewnia europejskim obywatelom bezpłatną poradę i pomoc w konsumenckich problemach transgranicznych. Konsumenci mogą zgłaszać do ECK swoje skargi na nieuczciwe praktyki zagranicznych biur podróży, linii lotniczych, sklepów internetowych czy komisów samochodowych. ECC-Net obejmuje 29 krajów (wszystkie kraje UE oraz Norwegia i Islandia).

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!