• Transakcja podlega zatwierdzeniu przez władze rosyjskie, więc szczegóły finansowe nie są od razu dostępne i nie można powiedzieć, czy sklepy będą nadal działać pod marką Leroy Merlin - podał Reuters.
  • Wiceminister przemysłu i handlu Rosji Wiktor Jewtuchow określił decyzję Leroy Merlin o przekazaniu aktywów lokalnemu zarządowi jako "cywilizowaną" i "rozsądną".
  • Leroy Merlin jest własnością rodziny Mulliez, która stoi również za francuską siecią artykułów sportowych Decathlon oraz sieć hipermarketów Auchan.

Leroy Merlin wycofuje się z Rosji

- Rozpoczynamy proces transferu i musimy złożyć projekt do odpowiednich władz w Rosji. Konkretnie, nasze lokalne kierownictwo zainicjuje rozmowy, które mogą trwać kilka miesięcy - powiedział szef ADEO, którego cytuje Reuters.

Wiceminister przemysłu i handlu Rosji Wiktor Jewtuchow określił decyzję Leroy Merlin o przekazaniu aktywów lokalnemu zarządowi jako "cywilizowaną" i "rozsądną".

- Podkreślam, że sieć nie tylko będzie nadal działać i utrzymany zostanie cały personel, ale także planuje otwierać nowe sklepy – podał Jewtuchow w oświadczeniu.

Leroy Merlin w Rosji - co dalej?

Ponieważ transakcja podlega zatwierdzeniu przez władze rosyjskie, szczegóły finansowe nie były od razu dostępne i nie można powiedzieć, czy sklepy będą nadal działać pod marką Leroy Merlin - podał Reuters.

Leroy Merlin posiada w Rosji 113 sklepów. To drugi - po Francji - rynek dla detalisty pod względem wielkości. Działalność na rosyjskim rynku to dla Leroy Merlin 1/5 wszystkich przychodów.

Decathlon w Rosji na sprzedaż

Leroy Merlin jest własnością rodziny Mulliez, która stoi również za francuską siecią artykułów sportowych Decathlon oraz sieć hipermarketów Auchan.

Decathlon zamknął swoje sklepy w Rosji w połowie 2022 roku. Jak donosiła wtedy agencja Reuters, działalność Decathlonu w Rosji stała się niemożliwa z powodu kłopotów z zaopatrzeniem. Zdecydowana większość towarów sprzedawanych w 60 sklepach w Rosji pochodziła z importu, a po wprowadzeniu sankcji cały model biznesowy sieci w tym kraju się załamał. W styczniu 2023 r. poinformowano, że Decathlon wystawił swoje rosyjskie aktywa na sprzedaż.

Auchan nadal działa w Rosji

Auchan nadal działa w Rosji i otwarcie przyznaje, że nie zamierza opuszczać tego rynku. Firma, która ma ok. 230 sklepów w Rosji, podtrzymuje swoje stanowisko, że jego główną misją w tym kraju jest dostarczanie ludności wysokiej jakości produktów po przystępnych cenach. 

Ostatnio Reuters podawał, że w planach jest rozwój poprzez otwarcie sklepu pod nową marką. Auchan zaprzeczył tym doniesieniom. Podano, że 9 marca br. Auchan Russia ogłosiło rebranding jednego z istniejących już sklepów sieci (funkcjonujących pod marką Atak) na markę "My Auchan".

Nie milkną jednak echa niedawnego śledztwa dziennikarskiego w sprawie wspierania rosyjskich żołnierzy przez Auchan.

W lutym br. "Le Monde" oraz portale śledcze Bellingcat i rosyjski Insider zebrały wspólnie dowody na to, że francuska firma jest zaangażowana w pomoc Rosji. Ta jednak stanowczo zaprzeczyła tym doniesieniom.

Na początku marca "The Insider" oraz Le Monde opublikowali nowe dowody dotyczące wsparcia rosyjskiej armii przez Auchan. Według nich sieć wiedziała o przeznaczeniu produktów, przekazanych Rosji w ramach zbiórki.

Jak podano w nowym artykule Insidera, zbiórka została przeprowadzona za pośrednictwem 10 firm powiązanych zamówieniami publicznymi z gminą Sankt Petersburg. Spośród tych firm dwie przyznały telefonicznie, że produkty odebrane od Auchan były przeznaczone dla dla rosyjskich żołnierzy przebywających na froncie.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl