Silnie reprezentowany w zestawieniu handel w 2012 r. zanotował 10,2-proc. wzrost obrotów jeśli chodzi o segment detaliczny oraz 12,3 proc. w przypadku hurtowego. Jeśli chodzi o detalistów doskonale radzą sobie operatorzy dyskontów, jak Biedronka, Lidl czy Kaufland, ponieważ w przypadku sieci hipermarketów wyniki są dużo gorsze - niewielki wzrost Auchan czy Carrefour, spadek obrotów sieci Real.

Na tegorocznej liście nie widać wielkich zmian. Doskonałym przykładem jest sytuacja w czołowej dziesiątce zestawienia. Pozycje od pierwszej do siódmej zajmują te same firmy co rok temu. W kolejnych latach może jednak do nich dojść, bo o ile pierwsza pozycja PKN Orlen jest absolutnie niezagrożona, to między kolejnymi różnice nie są wielkie.

Zajmujące czwartą lokatę Jeronimo Martins Dystrybucja wygrywa z PGNiG jedynie
177 mln zł obrotów, co przy firmach generujących już niemal 29 mld zł rocznie nie jest wielką kwotą. Pierwszą zmianą w czołówce jest awans PKO BP z 11. miejsca zajmowanego w poprzedniej edycji na ósme. Z kolei na dziewiątą z 17. pozycji awansowała grupa Eurocash, która po przejęciu pionu dystrybucyjnego od grupy Emperia wyrasta na wicelidera rynku handlowego. Niewielu konsumentów wie, że znane sieci, liczące tysiące sklepów, jak choćby Lewiatan czy abc, zarządzane są właśnie przez grupę Eurocash.

Z pierwszej dziesiątki wypadł polski oddział grupy Metro, do którego należą sieci Media Markt, Saturn, Real oraz Makro. Firma wiele lat była liderem rynku handlowego oraz największym pracodawcą prywatnym w Polsce. W kolejnej edycji będzie notowana jeszcze niżej, ponieważ już podpisała umowę sprzedaży sklepów Real francuskiej grupie Auchan, która z kolei po sfinalizowaniu transakcji mocno awansuje.

Pierwsza dziesiątka Listy 500:
1. PKN Orlen
2. Grupa Lotos
3. PGE Polska Grupa Energetyczna
4. Jeronimo Martins Polska
5. PGNiG
6. KGHM Polska Miedź
7. Tauron Polska Energia
8. PKO BP
9. Eurocash
10. PZU SA

Firmy handlowe w pierwszej 50-tce Listy:
11. Grupa Metro AG w Polsce
19. Tesco Polska
23. Carrefour Polska
25. Lidl Polska
27. PSH Lewiatan
32. Makro Cash & Carry
34. Auchan Polska
36. Kaufland Polska Markety

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl