O planowanej inwestycji Ikei w Częstochowie nieoficjalnie mówiono już jesienią ubiegłego roku, kiedy władze miasta zawarły z inwestorem umowę, precyzującą zobowiązania stron w trakcie realizacji kompleksu obiektów, m.in. wielkość nakładów na infrastrukturę drogową. Oficjalnie nie podano wówczas nazwy inwestora.

W poniedziałek rzeczniczka częstochowskiego magistratu Beata Cichoń, przekazała mediom komunikat firmy Inter Ikea Centre Polska, która buduje i zarządza parkami handlowymi szwedzkiego koncernu. Spółka potwierdziła fakt zakupu gruntu i plany inwestycyjne. "Ikea jest w trakcie opracowania harmonogramu całości działań inwestycyjnych w Częstochowie" - napisano w komunikacie.

Władze miasta uzgodniły z inwestorem, że będzie on partycypował w kosztach budowy obwodnicy północnej, po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Wartość całej inwestycji Ikei przedstawiciele częstochowskiego magistratu jesienią zeszłego roku szacowali na ok. 150 mln euro. Chodzi o kompleks handlowo-usługowy z zapleczem magazynowym.

Ikea ma w Polsce osiem sklepów, które rocznie odwiedza kilkanaście mln klientów. Ponadto poprzez firmę Inter Ikea Centre Polska inwestor buduje i zarządza parkami handlowymi. W Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego znajduje się regionalne Centrum Dystrybucji, które obsługuje sklepy w Polsce, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Produkty dostarcza firmie w Polsce 14 własnych zakładów produkcyjnych i 80 zewnętrznych firm.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami urzędu miasta, pracę w częstochowskim obiekcie ma znaleźć ok. 2 tys. osób. Według planów kompleks będzie miał 120 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Z podatku od nieruchomości samorząd może otrzymać ok. 2,6 mln zł rocznie.

Obiekt ma powstać w pobliżu przebiegającej przez Częstochowę krajowej "jedynki", łączącej południe i północ Polski. Koszt związanej z inwestycją przebudowy infrastruktury drogowej (m.in. budowy dwóch rond) szacuje się na ponad 45 mln zł. Nakłady miałby ponieść inwestor. Ma on też ponieść część kosztów połączenia północnych dzielnic Częstochowy z drogą krajową nr 1.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl