Sklepy: piwo za darmo, promocje papierosów?

W ostatnich tygodniach Lidl oraz Biedronka przed majówką promowały piwa, Żabka połączyła promocję papierosów z hod-dogiem. Czy takie działania nie są sprzeczne z promowaniem się sieci handlowych jako miejsc, które dbają o konsumentów w zakresie zdrowego stylu życia? Czy gratisowe piwa nie wadzą z akcjami sklepów dotyczącymi prawidłowego odżywiania się?

Wizerunek placówek handlowych

Ewelina Radowicz, CEO Pitted Cherries mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl, że kontrowersyjne promocje, takie jak kupno papierosów i otrzymanie hot-doga za złotówkę w sieciach Żabka, mogą mieć negatywny wpływ na wizerunek sieci sklepów.

- Działanie, mające na celu promocję używek już teraz wywołało krytykę społeczeństwa i w efekcie opisywana oferta została wycofana ze sklepów sieci Żabka - dodaje.

Ekspertka tłumaczy również, że wspomniana Żabka, czy inne sieci sklepów, jak Lidl czy Biedronka, mają kontrolę nad swoimi strategiami marketingowymi i promocyjnymi.

Sklepy dbają o swoją rentowność

- Wybór promowania używek, takich jak papierosy czy alkohol, może wynikać z różnych czynników. Jednym z powodów może być to, że tego typu produkty cieszą się popularnością i generują wysokie zyski. Promocje piwa w okresie majówki jest związana z większym popytem na ten produkt. Sieci handlowe muszą dbać o swoją rentowność, a promocje alkoholu czy papierosów są jednym ze sposobów na przyciągnięcie klientów i zwiększenie sprzedaży. Warto jednak zaznaczyć, że promowanie używek, szczególnie w kontrowersyjny sposób, może prowadzić do negatywnego odbioru w społeczeństwie - podkreśla Ewelina Radowicz.

- Osoby obawiające się wpływu palenia papierosów czy nadużywania alkoholu na zdrowie mogą negatywnie ocenić takie działania promocyjne. Ponadto, prowadzenie takich kontrowersyjnych akcji, może wpływać na wizerunek marki jako instytucji, która nie dba o zdrowie i dobro swoich klientów - zauważa.

 - W ostatnich latach rośnie świadomość zdrowotna i społeczna dotycząca szkodliwości palenia papierosów i nadużywania używek. W związku z tym, wiele firm stara się unikać promocji takich produktów lub podejść do nich w bardziej odpowiedzialny sposób - dodaje  Ewelina Radowicz.

Czy zakazać promocji używek?

Zdaniem ekspertki wybór strategii promocyjnych powinien być starannie przemyślany, uwzględniając zarówno zyski, jak i reputację marki oraz dobro klientów. 

- Czy ustawowo należałoby zakazać promocji używek? To pytanie wywołuje wiele kontrowersji i nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W wielu krajach, promocja alkoholu i papierosów jest już ograniczona lub zakazana, ale w Polsce wciąż jest to legalne. Ostatecznie decyzja o zakazie promocji używek powinna być podjęta przez władze państwowe po dokładnej analizie zagrożeń związanych z ich konsumpcją i promocją - podsumowuje Ewelina Radowicz.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl