Kody kreskowe Rosji i Białorusi. Jak rozpoznać je w sklepie?
- Autor: AK/AW
- Data: 27-02-2022, 14:35

Jak rozpoznać kody kreskowe Rosji?
– Zachęcamy do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi. Doceniamy sieci handlowe wycofujące takie produkty ze swojej oferty. Bądźmy solidarni z Ukrainą, sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji wojskowej – apeluje Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zob. UOKiK apeluje o bojkotowanie produktów z Rosji i Białorusi
Rosyjskie i białoruskie towary najłatwiej rozpoznać, kiedy kraj produkcji jest dokładnie opisany. Niestety w wielu przypadkach można rozpoznać go wyłącznie po kodzie kreskowym. Większość towarów eksportowanych na zachód ma etykiety w różnych językach i często nie ma na nich informacji o kraju pochodzenia.
Jak poznać kod kreskowy produktów z Ukrainy?
Pamiętajmy przy tym, że cyrylicą mogą być pisane także marki pochodzące z Ukrainy!
- Docierają do mnie sygnały, że w szlachetnym zrywie w ramach bojkotu rosyjskich marek ludzie nie odróżniają ich od ukraińskich. No więc - ważne - NIE BOJKOTUJEMY ukraińskich marek! Nawet jeśli są pisane cyrylicą! Marki Nemiroff, ROSHEN Confectionery Corporation i wiele innych to marki ukraińskie! - przypomina Agnieszka Górnicka z Inquiry.
Jakie są kody kreskowe towarów z Rosji i Białorusi?
Towar wyprodukowane w Rosji mają kody kreskowe zaczynające się od ciągów cyfr: 460; 461; 462; 463; 464; 465; 466; 467; 468; 469.
Z kolei towary wyprodukowane w Białorusi - od cyfr 481.
Sklepy takie jak np. Netto, Maxima czy Barbora zdecydowały, że wycofają ze sprzedaży wszystkie produkty pochodzące z Rosji i Białorusi. Na podobny krok zdecydowały się także drogerie Rossmann i Hebe. Zob. Które sklepy wycofują rosyjskie i białoruskie produkty?
Agnieszka Górnicka z Inquiry podaje 100 najcenniejszych marek ukraińskich. Wiele z nich to marki spożywcze. Zobaczcie, które marki są ukraińskie i warto je kupować? >> Lista 100 marek ukraińskich
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Ukraina będzie członkiem UE
-
Rosjanie przejęli sklepy na zajętych terenach. Nie potrafią nimi zarządzać
-
Ukraiński holding rozpoczyna przetwórstwo na eksport. Szuka partnerów w UE
-
Raport. Do Polski wjechało 4,213 mln osób z Ukrainy
-
Dlaczego UE nie wprowadza sankcji na rosyjski eksport żywności?
-
Lidl zatrudnił 170 osób z Ukrainy. Ile zarobią?
-
Eksport zboża z Ukrainy ciągle problematyczny [WYWIAD]
-
Josep Borrell: blokowanie eksportu zboża to zbrodnia wojenna
-
Ukraińskie zboże: Jak odblokować porty czarnomorskie?
-
ekonomiczny poniedziałek
Transport ukraińskiego zboża przez Polskę. Wyzwania i rozwiązania