Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Kody kreskowe Rosji i Białorusi. Jak rozpoznać je w sklepie?

  • Autor: AK/AW
  • Data: 27-02-2022, 14:35
Jak rozpoznać kody kreskowe produktów z Rosji i Białorusi? Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie proste. Większość towarów eksportowanych na Zachód ma etykiety w różnych językach i często nie ma na nich informacji o kraju pochodzenia.
Kody kreskowe Rosji i Białorusi. Jak rozpoznać je w sklepie?
Jakie kody kreskowe mają towary z Rosji i Białorusi? fot. Shutterstock

Jak rozpoznać kody kreskowe Rosji?

–  Zachęcamy do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi. Doceniamy sieci handlowe wycofujące takie produkty ze swojej oferty. Bądźmy solidarni z Ukrainą, sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji wojskowej – apeluje Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zob. UOKiK apeluje o bojkotowanie produktów z Rosji i Białorusi

Rosyjskie i białoruskie towary najłatwiej rozpoznać, kiedy kraj produkcji jest dokładnie opisany. Niestety w wielu przypadkach można rozpoznać go wyłącznie po kodzie kreskowym. Większość towarów eksportowanych na zachód ma etykiety w różnych językach i często nie ma na nich informacji o kraju pochodzenia.

Jak poznać kod kreskowy produktów z Ukrainy?

Pamiętajmy przy tym, że cyrylicą mogą być pisane także marki pochodzące z Ukrainy!

- Docierają do mnie sygnały, że w szlachetnym zrywie w ramach bojkotu rosyjskich marek ludzie nie odróżniają ich od ukraińskich. No więc - ważne - NIE BOJKOTUJEMY ukraińskich marek! Nawet jeśli są pisane cyrylicą! Marki Nemiroff, ROSHEN Confectionery Corporation i wiele innych to marki ukraińskie! - przypomina Agnieszka Górnicka z Inquiry.

Jakie są kody kreskowe towarów z Rosji i Białorusi?

Towar wyprodukowane w Rosji mają kody kreskowe zaczynające się od ciągów cyfr: 460; 461; 462; 463; 464; 465; 466; 467; 468; 469.

Z kolei towary wyprodukowane w Białorusi - od cyfr 481.

Sklepy takie jak np. Netto, Maxima czy Barbora zdecydowały, że wycofają ze sprzedaży wszystkie produkty pochodzące z Rosji i Białorusi. Na podobny krok zdecydowały się także drogerie Rossmann i Hebe. Zob. Które sklepy wycofują rosyjskie i białoruskie produkty?

Agnieszka Górnicka z Inquiry podaje 100 najcenniejszych marek ukraińskich. Wiele z nich to marki spożywcze. Zobaczcie, które marki są ukraińskie i warto je kupować? >> Lista 100 marek ukraińskich

 

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!