Japonia: Kontrowersje wokół przeniesienia słynnego targu rybnego
- Autor: PAP
- Data: 24-06-2017, 07:07

Koike potwierdziła na konferencji prasowej plan wobec targu Tsukiji, który był już znany w 1999 r. "Doszłam do wniosku, że korzystanie z obu miejsc będzie najmądrzejszym rozwiązaniem" - oświadczyła pani gubernator, wyjaśniając, że nowa lokalizacja targu zyska na bliskości dwóch stołecznych lotnisk Narita i Haneda. Tsukiji z kolei ma zostać przekształcone w węzeł komunikacyjny łączący podczas tokijskich igrzysk w 2020 r. wioskę olimpijską z hotelami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Według mediów konferencja prasowa w siedzibie stołecznych władz była zorganizowana w pośpiechu. Koike ogłosiła decyzję na trzy dni przed rozpoczęciem oficjalnej kampanii przed wyborami do rady miasta. Kwestia przenosin słynnego targu z Tsukiji w dzielnicy Chuo do rejonu Toyosu w dzielnicy Koto ma być jednym z tematów poruszanych przez kandydatów. Gubernator przed kilkoma tygodniami powołała nową partię o nazwie Tomin First (tokijczycy pierwsi) i przy pomocy sojuszu z partią Komeito chce przełamać obecną dominację rządzącej w Japonii Partii Liberalno-Demokratycznej, z której sama się wywodzi.
Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
PLD krytykuje decyzję o relokacji targu i zarzuca Koike, że chce dobrze wypaść w oczach przedstawicieli wielu środowisk, nie dbając o dobro miasta. Sekretarz generalny radnych zrzeszonych wokół opozycyjnej Partii Demokratycznej Atsushi Saito zgadza się z głównymi wytycznymi nowego planu, ale zarzuca gubernator, że stworzyła koncepcję zbyt trudną do zrozumienia przez zwykłych ludzi.
Koike twierdzi, że w ciągu pięciu lat niektóre z obecnych usług oferowanych w Tsukiji zostaną przywrócone. Miasto ma także zadbać o zachowanie dziedzictwa kulturowego, a Tsukiji stanie się wyłącznie atrakcją turystyczną i terenem pełnym restauracji. Termin otwarcia targu w Toyosu nie został jednak określony, a harmonogram przenosin zostanie ustalony ze sprzedawcami, którzy pomogą wybrać najlepszą ścieżkę gwarantującą im szybki powrót do działalności. Wstępnie mówi się o otwarciu nowego targu w Toyosu w maju 2018 r.
Kontrowersje wokół przenosin wzbudza miejsce, które wybrano na nową lokalizację. We wrześniu ub.r. w Toyosu odkryto niebezpieczne stężenie rakotwórczego benzenu, które ponad stukrotnie przekraczało dopuszczalne normy. Eksperci proponowali wiele rozwiązań odseparowania skażonego podłoża od nowego gruntu przeznaczonego na targ rybny, jednak opinia publiczna zareagowała oburzeniem, zarzucając władzom miasta brak kompetencji oraz ignorancję.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Kaufland rozszerza ofertę świeżych ryb z certyfikatem MSC
-
Japonia pomaga Ukrainie w eksporcie zbóż. Przekazała 17 mln dolarów
-
Czy ryb wystarczy dla kolejnych pokoleń? Jemy ich dwa razy więcej niż w latach 60
-
Zielenica testuje akwaponikę. To połączenie hodowli ryb i uprawy warzyw
-
Polski Karp ma już 10 lat. Branża wskazała priorytety na przyszłość
-
Zielenica: 2022 rok zaskakuje nas wzmożonym popytem
-
Rosja w sporze z Japonią o ryby. Ten konflikt trwa już ponad pół wieku
-
Policja szuka amatora konserw rybnych. Ukradł ze sklepu całą paletę
-
Status państwowego instytutu badawczego dla Instytutu Rybactwa Śródlądowego
-
Lidl Polska rusza z testem nowych produktów we współpracy z Sushi Tokio
komentarze (0)