Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
Handel

Jest projekt ustawy zawieszającej podatek handlowy na 6 miesięcy

  • Autor: dlahandlu.pl
  • Data: 28-11-2019, 13:39
Mateusz Morawiecki przedstawił Elżbiecie Witek projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Wejście w życie nowych przepisów spowoduje brak wpływów do budżetu państwa z tytułu podatku handlowego za miesiące styczeń – czerwiec 2020 r.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ustawie czytamy m.in. że przepisy stosuje się do przychodów ze sprzedaży detalicznej osiągniętych od dnia 1 lipca 2020 r, a ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

- Ustawa z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej (...) z dniem 1 września 2016 r. wprowadziła do polskiego systemu podatkowego nową daninę –podatek od sprzedaży detalicznej. Podatnikami są sprzedawcy detaliczni dokonujący sprzedaży towarów na rzecz konsumentów (w lokalu oraz poza lokalem przedsiębiorstwa). Podatkowi nie podlega sprzedaż towarów na odległość. Przedmiotem opodatkowania jest przychód ze sprzedaży detalicznej, który obejmuje kwoty otrzymane przez podatnika z tytułu sprzedaży rzeczy ruchomych lub ich części na rzecz konsumentów. Kwota wolna od podatku została ustanowiona na poziomie 17 mln zł miesięcznie. Podstawą opodatkowania jest osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodów ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł. Przewiduje się dwie stawki podatku. Stawka 0,8% jest stosowana do miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej nieprzekraczającego kwoty 170 mln zł podstawy opodatkowania, a stawką 1,4% jest opodatkowana nadwyżka podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 mln zł. (...) Podatnicy podatku od sprzedaży detalicznej, którzy osiągnęli w danym miesiącu przychód ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł, są obowiązani do składania deklaracji podatkowej o wysokości podatku oraz obliczania i wpłacania podatku na rachunek urzędu skarbowego za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25.dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy. Podatek od sprzedaży detalicznej nie był jednak do tej pory pobierany.(...) Aby zapobiec potencjalnym negatywnym konsekwencjom, tj. konieczności zwrotu pomocy przez Skarb Państwa (pobranego od przedsiębiorców podatku od sprzedaży detalicznej) wraz z odsetkami lub nakazania zapłaty podatku przedsiębiorcom, którzy tę pomoc uzyskali, konieczne było podjęcie działań blokujących pobór podatku - czytamy w uzasadnieniu.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!