Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji NACP wpisała niemiecką firmę na listę tzw. międzynarodowych sponsorów wojny. Jak wyjaśnia, Metro nie zaprzestało „finansowania rosyjskiej agresji”, a jego „kluczowy udziałowiec Daniel Kretinsky ma ścisłe powiązania z sektorem naftowym, gazowym i bankowym rosyjskiej gospodarki”. Kretinsky to czeski oligarcha, który posiada 29,99 proc. udziałów w koncernie Metro.

Metro AG na liście międzynarodowych sponsorów wojny

W pisemnym oświadczeniu dla DW rzecznik firmy oświadczył, że „Metro potępia rosyjską inwazję na Ukrainę”.

Broni jednak decyzji firmy o utrzymaniu działalności w Rosji: "Po dokładnej wewnętrznej analizie zdecydowaliśmy się utrzymać działalność rosyjskiej filii, ponieważ firma ponosi również odpowiedzialność za tamtejszych 10 tys. pracowników i wielu naszych klientów, którzy zaopatrują się u nas w żywność".

Auchan i lista "międzynarodowych sponsorów wojny"

W lutym NACP umieściła francuską korporację Auchan na liście międzynarodowych sponsorów wojny. Francuzi mają m.in. udzielać wsparcie rosyjskiej armii pod przykrywką pomocy humanitarnej.

Na liście jest 15 podobnych firm z ośmiu krajów. Najwięcej z Francji (np. Bonduelle), ale także brytyjska i amerykańska.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl