Komisja Europejska wysłała uwagi do nowej wersji projektu podatku handlowego
Komisja Europejska wysłała polskiemu rządowi uwagi do nowej wersji projektu podatku handlowego. Jak podaje "Rzeczpospolita", Bruksela podkreśliła, że konstrukcja zakładająca zwolnienie z opodatkowania rocznych obrotów w wysokości 204 mln zł oraz nałożenie najwyższej, 1,4 proc., stawki na firmy generujące ponad 2 mld zł sprzedaży rocznie, stanowi dyskryminację dużych firm. Tak się akurat składa, że w Polsce są to zazwyczaj przedstawiciele kapitału zagranicznego, co budzi dodatkowe zastrzeżenia urzędników w Brukseli.

Jak podaje "Rz", Komisja Europejska sprawy nie chce komentować. Ministerstwo Finansów potwierdza, że 30 maja wpłynęło pismo, ale zdaniem polskiej strony nie zawiera nowych pytań i odnosi się do wcześniejszej korespondencji, w której resort informował Brukselę, że projekt w wyniku zgłoszonych podczas konsultacji uwag zostanie zmieniony, a wyjaśnienia trafią do Brukseli po ustaleniu ostatecznej wersji projektu.
Zdaniem resortu finansów, projekt nowego podatku nie jest sprzeczny z prawem UE. Jak uzasadania ministerstwo, zaproponowane rozwiązania przyczynią się do wyrównywania szans między przedsiębiorstwami, co zasadniczo jest zgodne z kierunkiem polityki UE – czytamy w "Rzeczpospolitej".
Przedstawiciele największych firm w branży podtrzymują swoje stanowisko, że obecna propozycja jest dyskryminacją dużych firm. Jak podkreśla Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, nastawienie ustawodawcy widać po konstrukcji podatku. Zapłaci go w sumie sto kilkadziesiąt firm, z których ponad 90 proc. to reprezentanci kapitału zagranicznego.
Z kolei polski kapitał ocenia ustawę raczej pozytywnie.
Więcej w "Rzeczpospolitej".


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.