Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Komisje sejmowe zajmą się projektem ustawy o torbach foliowych w sklepach

 • Autor: PAP
 • Data: 20-07-2017, 10:03
Projektowana ustawa dot. toreb foliowych w sklepach została skierowany do dalszych prac w sejmowych komisjach. Nowe przepisy mają ograniczyć stosowanie takich toreb.
Komisje sejmowe zajmą się projektem ustawy o torbach foliowych w sklepach
fot. pixabay.com

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek wyjaśnił, że nowe przepisy są konsekwencją przepisów unijnych.

Projektowana nowela ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw wprowadzi dodatkową opłatę za lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego, która będzie doliczona do obowiązującej już ceny takiej torby albo będzie podstawową opłatą za torbę.

Mazurek przypomniał, że ostateczna cena zostanie ustalona w rozporządzeniu ministra środowiska po przeprowadzaniu konsultacji społecznych. Minister - jak wskazał Mazurek - będzie mógł podnieść później cenę za foliówkę jeśli dotychczasowe opłaty nie wpłyną na ograniczenie ich używania, ale do poziomu nie wyższego niż 1 zł.

Opłata obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów - obecnie najczęściej wydawane w jednostkach handlowych przy kasie. Z opłaty wyłączone będą bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego tzw. zrywki (o grubości poniżej 15 mikrometrów) pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby itp.), gdy zapobiega to jej marnowaniu.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, sklepy nie będą musiały prowadzić ewidencji i sprawozdawczości dotyczącej wydanych toreb. Liczba wydanych toreb będzie określana na podstawie informacji o wpływach z opłaty recyklingowej, którą będą przekazywać ministrowi środowiska marszałkowie województw za pomocą bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).

Unijna dyrektywa ws. ograniczenia foliówek przewidywała dwa warianty wdrożenia przepisów. Pierwszy to wprowadzenie do 31 grudnia 2018 r. opłat za oferowane torby przy jednoczesnym zwolnieniu z opłat za zrywki; drugi to osiągnięcie odpowiednich poziomów zużycia toreb na mieszkańca (90 toreb do końca 2019 r. oraz 40 toreb do końca 2025 r.).

Pomysł opłat za jednorazowe torby w Polsce nie jest nowy. Część sklepów w latach 2009-2010 wycofała się z bezpłatnego wydawania toreb, wprowadzając ich odpłatność na poziomie od 5 do 20 gr. za sztukę. Według szacunków konieczność płacenia za torby na zakupy spowodowała ograniczenie ich stosowania o ok. 36 proc., z ok. 470 do 300 toreb na mieszkańca w roku.

Przedstawiciel MŚ zapewnił, że wpływy uzyskane z opłat za torby zostaną przeznaczone m.in. na kampanie edukacyjne mające na celu ograniczenie stosowania foliówek, w tym stosowanie toreb wielokrotnego użytku.

Projekt nowelizacji trafił ostatecznie do dwóch sejmowych komisji - środowiska i samorządu terytorialnego.

 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Czytelnik 2017-07-20 11:03:22

  zrywek nie powinno być w ogóle, torebki papierowe trzeba wykorzystywać

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!