Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Lepsze nastroje w gospodarce w 2013 r. przygotują grunt dla ożywienia na rynku nieruchomości w 2014 r.

  • Autor: pr, www.portalspozywczy.pl
  • Data: 29-01-2013, 10:25
Według najnowszego raportu CBRE, wiodącej światowej firmy doradczej w sektorze nieruchomości, poprawa wyników gospodarczych oraz wzrost optymizmu stworzą warunki dla silniejszego ożywienia na europejskim rynku nieruchomości w 2014 roku.

Rok 2012 był niezwykle trudny dla europejskiego rynku nieruchomości komercyjnych, głównie ze względu na gospodarcze zawirowania strefy euro oraz słabe wyniki w zakresie dynamiki produkcji przemysłowej. Rok 2013 zaczął się bardziej pozytywnie, bo widmo rozpadu strefy euro oddaliło się, co w połączeniu z dobrymi wiadomościami z rynków chińskiego i amerykańskiego daje nadzieję na poprawę koniunktury i nastrojów rynkowych.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według ekspertów CBRE, pozytywna dynamika polskiego PKB oraz znaczące inwestycje infrastrukturalne dały nam miejsce wśród krajów, które stosunkowo najlepiej poradziły sobie w 2012 roku, obok Niemiec i Szwecji. Przekłada się to na wyniki i perspektywy polskiego rynku nieruchomości komercyjnych.

"Poprawa nastrojów i bardziej stabilna sytuacja finansowa strefy euro odbija się co prawda niezbyt silnie, ale pozytywnie na sytuacji Polski, która i tak jest jednym z jaśniejszych punktów na gospodarczej mapie Europy. Choć może to nie być bardzo widoczne w 2013 roku, spodziewamy się, że optymizm gospodarczy będzie stopniowo wzrastał, szczególnie w drugim półroczu i później. Popyt ze strony najemców powierzchni logistycznych i biurowych utrzyma się na obecnym zdrowym poziomie, a inwestorzy będą nadal interesować się polskimi aktywami" - powiedział Colin Waddell, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce.

Gdy w całej Europie popyt na powierzchnie biurowe spadł w 2012 roku o 7% w porównaniu do roku poprzedniego, w Polsce wzrósł on o 9% dzięki aktywności najemców zarówno w stolicy, jak i w ośrodkach regionalnych, przede wszystkim w Krakowie Wrocławiu i Trójmieście. Przyczyniła się do tego w dużej mierze polityka oszczędności wdrażana przez korporacje światowe i europejskie, które konsolidują swoją działalność operacyjną, przenosząc ją na rozwijające się rynki, takie jak Polska.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!