- Wracamy z tematem franczyz, ponieważ pomimo zapewnień i pozorowanych rozmów rząd nie zamierza uregulować kwestii franczyz w Polsce. Mamy sytuację patologicznego, nieuregulowanego rynku franczyz w Polsce, która owocuje dziesiątkami tysięcy tragedii ludzkich. Ludźmi, który popadają w ogromne długi nie z własnej winy, często w depresje, mnożą się sytuacje samobójstw.
Obiecano im, że będą prowadzić swoje przedsiębiorstwa, a w efekcie lądują w sytuacji, gdzie nie mają prawie nic do powiedzenia, lądują z ogromnymi długami wobec urzędów skarbowych, wobec sieci i są w relacji wyzysku wobec dużo większego, dużo silniejszego podmiotu - mówił Maciej Konieczny.

- Taką sytuację w swoim raporcie stwierdził nawet ekspert zatrudniony przez rząd, pomimo to rząd nic nie chce z tą sprawą zrobić, a w zamian proponuje jakiś kodeks dobrych praktyk. Potrzebujemy konkretnej regulacji, potrzebujemy ustawy o franczyzach. Jeżeli rząd nie zamierza się tym zająć, to ja jako poseł Razem i klubu Lewica wraz z ekspertami oraz stowarzyszeniami ajentów i franczyzobiorców podejmiemy się pracy nad taką ustawą.  Żadne dobre praktyki wyzysku nie pomogą dzisiaj ludziom. Potrzebujemy sprawiedliwości, realnej sprawiedliwości i dlatego jako poseł Lewicy chciałbym zapowiedzieć, że rozpoczynamy pracę nad ustawą, we współpracy z ekspertami, z osobami, których to bezpośrednio dotyczy, stworzymy ustawę, która ureguluje rynek franczyz w Polsce - dodaje.

Pod koniec listopada ministerstwo sprawiedliwości na nasze pytanie: czy powstanie specjalna ustawa odpowiedziało, że na razie trwa analiza wniosków płynących z raportu "Faktyczna nierówność stron umowy franczyzy w Polsce" opracowanego na zlecenie resortu.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl