Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Obniżka VAT: W których sklepach zrobimy tańsze zakupy?

Od 1 lutego br. ustawodawca obniża stawkę VAT do 0% na wszystkie artykuły spożywcze, na które do tej pory obowiązywała stawka 5% VAT.  Ile produktów będzie tańszych w sklepach?
 • Autor: Olimpia Wolf
 • Data: 20-01-2022, 09:53
Obniżka VAT: W których sklepach zrobimy tańsze zakupy?
Sieci handlowe obniżają ceny: Które produkty będą tańsze? fot. shutterstock

Obniżenie stawki VAT do zera obejmuje takie produkty spożywcze - opodatkowane stawką 5 proc. jak mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.

Auchan obniża ceny o VAT na ponad 20 tys. produktów

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Od 1 lutego br. Auchan wprowadził obniżki cen wynikające ze zmiany VAT na ponad 20 tysiącach produktów. Jest to odpowiedź sieci na wprowadzone przez rząd obniżone stawki VAT na produkty wymienione w ustawie. Utrzymanie niskich cen jest priorytetem dla Auchan, czego wyrazem jest pozycja jaką sieć uzyskuje w niezależnych rankingach cenowych.

Aldi: Ceny żywności tańsze od 31 stycznia 2022 

– Aldi zdecydowało o wprowadzeniu korzystnej zmiany dla klientów w postaci niższych cen od 31 stycznia. Finalnie konsumenci otrzymują blisko 2 tysiące produktów z obniżoną ceną – zapowiedziała sieć.

– Udział żywności objętej 5 proc. stawką VAT jest znaczący w naszych sklepach i konsumenci z pewnością odczują pozytywne skutki obniżki podatku. W wielu przypadkach zmiana ta będzie nawet wyższa niż 5% – obiecuje sieć.

– Dzięki wprowadzeniu niższych cen na blisko 2 tysiące produktów od poniedziałku 31 stycznia, nasi klienci wchodzą w nowy tydzień z możliwością zakupienia wielu produktów w korzystniejszych, obniżonych cenach. Stajemy na wysokości zadania i robimy wszystko, by zgodnie z naszą misją dostarczać klientom produkty wysokiej jakość w możliwie najniższej cenie – mówi Adam Łopatka, Dyrektor Obszaru Category Management Aldi w Polsce.

Biedronka: ponad 3 tys. produktów taniej

Sieć sklepów Biedronka ogłosiła, że od 31 stycznia ceny ponad 3 tys. produktów zostaną w niej obniżone o 5 proc. w związku z zawieszeniem podatku VAT na żywność w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej. Przed tygodniem Biedronka podwyższyła jednak ceny wielu produktów nawet o ponad 20 proc.

Carrefour: Ponad 18 tys. produktów taniej

Łącznie blisko 20 tys. różnych produktów mogą kupić taniej klienci hiper- i supermarketów Carrefour w całej Polsce. Sieć wychodząc naprzeciw zmianom ustawowym, obniżyła ceny produktów objętych 5-procentową stawką VAT, a także podjęła decyzję o dołączeniu do nich blisko 1000 kolejnych. 

W sklepach własnych Carrefour od 1 lutego obowiązują niższe ceny na asortyment objęty dotychczas 5% stawką VAT. Działanie to jest zgodne z założeniami rządowej Tarczy Inflacyjnej 2.0, która czasowo wprowadza zerową stawkę podatku na wybrane produkty pierwszej potrzeby. W świetle nowych przepisów sieć prowadzi obecnie prace nad zapewnieniem klientom możliwie jak najniższych cen wskazanych produktów spożywczych w sklepach własnych. Wśród asortymentu, który obejmuje ponad 18500 produktów w nowych cenach, znajdują się m.in. warzywa i owoce, wędliny i mięsa, olej, nabiał czy pieczywo. Dodatkowo sieć podjęła decyzję o obniżce i utrzymaniu konkurencyjnych cen na blisko 1000 kolejnych produktów, które klienci wybierają najczęściej podczas swoich zakupów, np. z kategorii kosmetyków, chemii domowej czy pozostałych produktów spożywczych nie objętych obniżką VAT. 

E.Leclerc zaprasza na zakupy

Od 1 lutego E.Leclerc zaprasza na zakupy w nowych, niższych cenach. Produkty, których podatek do tej pory wynosił 5% VAT, będzie można nabyć ze stawką VAT równą 0%. Nabiał, pieczywo, warzywa to tylko niektóre z grupy produktów, których cena zmieni się po obniżce stawki VAT. Lista artykułów obejmuje ponad 20 000 tys. referencji.

- E.Leclerc, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, przygotował widoczne oznaczenia, informujące o produktach objętych zerową stawką VAT. Pozostajemy w ciągłym dialogu z producentami żywności, aby móc zaoferować naszym klientom produkty wysokiej jakości w jak najlepszych cenach - mówi dodaje Patrycja Sienkiewicz-Nowak. Zerową stawką VAT zostały objęte także 1400 artykułów z gamy produktów marek własnych.

Intermarche obniżyło ceny 6 tys. produktów o VAT.

- W największych sklepach jest to nawet 8000 i więcej. Nie jest to jedyne działanie naszej sieci. W przeciwieństwie do niektórych konkurentów, kiedy oni podnosili w styczniu cen tych wszystkich produktów, które od lutego mają obniżoną do 0% stawkę VAT, myśmy nasze utrzymywali na stałym poziomie a niektóre wręcz obniżaliśmy. W ramach startującej od lutego akcji „Intertanie Kupowanie” informujemy, że ceny naszych podstawowych produktów są co najmniej tak samo tanie jak w dyskontach. Na to nałożył się dodatkowo proces obniżania VAT, co spowodowało, że Intermarche w rankingach koszykowych okazuje się najtańszym Supermarketem - informuje sieć.

Kaufland obniżył ceny ponad 15 tys. produktów

Sieć Kaufland obniżył cen ponad 15 tys. artykułów. Obniżki cen obejmują tysiące wybranych produktów spożywczych – tych, po które kupujący sięgają najczęściej. Od 1 lutego tańsze są m.in. mięso, ryby, produkty mleczarskie, jaja, makarony, warzywa, owoce czy pieczywo.

– Każdego dnia pracujemy nad tym, aby ułatwić klientom codzienność, oferując im szeroki asortyment produktów w atrakcyjnych cenach. W ten sposób mogą zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Przygotowaliśmy się na nadchodzącą zmianę podatku VAT i dopasowaliśmy ceny ponad 15 000 artykułów – wyjaśnia Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska.

Lewiatan: obniżamy VAT, ale może to uderzyć w mniejsze sklepy

- Zerową stawką VAT, zgodnie z wprowadzaną ustawą, objętych zostało większość produktów żywnościowych, na które obecnie nałożony jest podatek 5 procent, np. mięso, warzywa, owoce, produkty mleczarskie, czy pieczywo. Mając jednak na uwadze rosnącą inflację i ciągłe podwyżki towarów u producentów oraz dostawców, trudno jednak jednoznacznie założyć, czy w finalnym rozrachunku półroczna obniżka podatku VAT wpłynie na niższy poziom cen w sklepach. Najprawdopodobniej niestety, konsumenci niekoniecznie odczują dużą różnicę w wydatkach. Jeśli spadek nastąpi, to w porównaniu do wzrostów cen jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach i jakie mogą nastąpić w przyszłości, będzie różny od oczekiwań. Ponadto, kiedy wygaśnie półroczny okres zerowego VAT-u na wskazane w ustawie artykuły spożywcze, wzrost cen może być bardzo odczuwalny i gwałtowny - informuje sieć.

- Niemal codziennie otrzymujemy informacje od producentów i dostawców o podwyżkach cen towarów spowodowanych wzrostem kosztów produkcji tj. wzrost cen energii i gazu o 300%. Przewidujemy, że wiele z nich nałoży się terminem wraz z obniżeniem stawki VAT, obawiamy się zatem, że zabieg ten złagodzi dalsze podwyżki, ale im nie zapobiegnie. Sam kierunek obniżenia stawek VAT na produkty spożywcze wydaje się właściwy w tym bardzo trudnym okresie, gdy ceny na rynku rosną w niespotykanym od dawna tempie. Uważamy jednak, że problem inflacyjny jest znacznie głębszy i wymaga bardziej radykalnych działań - komentuje zmiany Robert Rękas, prezes zarządu Lewiatan Holding S.A.

Lidl: Niższe ceny 2000 produktów

Z uwagi na podstawową działalność Lidla, obniżka dotyczy co najmniej 2 000 artykułów. Tańsze są masło, mleko, śmietana, pieczywo, jabłka, marchew, ziemniaki. Sieć przekonuje, że w perspektywie kilku miesięcy klienci dzięki temu zaoszczędzą nawet do kilkuset złotych.

Stokrotka obniżyła ceny 12 tysięcy artykułów spożywczych

Ceny ponad 12 tysięcy produktów spożywczych zostały obniżone w sklepach Stokrotka. Nowe, niższe ceny pojawiły się sklepach Stokrotka od 1 lutego. Wiele artykułów spożywczych, w tym te bardzo często kupowane, jak pieczywo, produkty mleczarskie czy warzywa i owoce, są dostępne w niższych cenach. Tak jest we wszystkich ponad 800 sklepach sieci Stokrotka.

– Jako sieć zawsze postępujemy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dlatego w związku z zapowiadanym zmniejszeniem podatku VAT podjęliśmy decyzję, że obniżamy ceny produktów w naszych sklepach. Dzięki temu klienci mogą znaleźć w całej sieci Stokrotka ponad 12 tysięcy artykułów spożywczych w atrakcyjnych, niższych cenach – mówi Mirosław Wawryszczuk, członek zarządu Stokrotki, dyrektor sprzedaży i marketingu.

Ceny żywności wzrosły

- Ceny żywności w Polsce w ciągu ostatniego kwartału bardzo wzrosły, średnio o około 8,6 procenta, natomiast jeśli popatrzymy na półki, to zobaczymy, że niektóre kategorie wzrosły znacząco więcej. Mówimy o wzrostach rzędu 20, 30, a nawet 70 proc. - mówi Andrzej Gantner, wiceprezes i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.­­

- Dlatego uważam, że inicjatywa rządu dotycząca obniżenia podatku VAT z 5 proc. do zera jest dobrym pomysłem. Nawet pod względem etycznym przy tak szybko rosnących cenach taki gest, jak zejście państwa z pewnych obciążeń fiskalnych, jest dobrze postrzegane - dodaje.

Nowy konsument na rynku spożywczym

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kinga 2022-01-20 11:03:16

  Ja akurat do lidla mam kawałek drogi, a nie zawsze chce mi się ciągnąć ze sobą dzieci, dlatego na dzień dziadka i babci kupiłam słodkości w jokr a oni podwieźli mi wszystko do domu :)

  Odpowiedz
 • podatnik 2022-01-20 14:33:22

  obniżka cen na mięso to skandal, mięso jest tańsze od warzyw, to woła o pomstę do Boga, trzeba wprowadzić wysoki podatek na mięso a nie go obniżać

  Odpowiedz
  • Krowaa 2022-01-31 14:14:33

   Milcz lewaku

   Odpowiedz
   • Byk 2022-01-31 20:45:22

    Dobrze krowa mówi. Chcesz to jedz sałatę, innym nie narzucaj

  • Cielak 2022-02-01 04:51:36

   Mamo i tato , wszystko dobrze,ale kto to mięso będzie nam produkował za takie pieniądze ?

   Odpowiedz
   • Mama mu 2022-02-01 14:47:37

    Ludzie

 • gosc 2022-02-01 11:24:27

  Myślę, że należy skupić się na kontrolach u producentów i bezpośrednich dostawcach bo tu zaczynają się podwyżki cen produktów, gdzie nieuczciwi pseudo handlowcy chcą się nieuczciwie bogacić. Takich ludzi/ firmy należy zgłaszać do odpowiednich instytucji kontrolnych jak UOK i K.

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
subskrybuj portalspozywczy.pl

Portal Spożywczy: polub nas na FacebookuObserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami naszego portalu.
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!